Skip to main content

Szkolenia asystentek stomatologicznych przygotowują do wykonywania przez nie różnorodnych zadań, które ułatwią pracę lekarzowi oraz zadbają o komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Podczas kursu można dowiedzieć się, jak m.in. przygotować gabinet i stanowisko pracy oraz zapewnić pomoc specjaliście podczas zabiegów ze szczególnym uwzględnieniem ortodoncji. Ponadto można poznać sposoby przygotowywania i przechowywania leków oraz metody sterylizacji narzędzi. Na późniejszym etapie asystentka zapewni lekarzom profesjonalną pomoc, dzięki poznaniu procesu leczenia wad zgryzu, zawiłości procedur i pracy z materiałami oraz instrumentami. Takie szkolenia przeprowadzamy w Smileline, gdzie zapoznamy kursantki również z ortodoncją cyfrową.

Asystentka stomatologiczna

Na czym polegają szkolenia dla asystentek i higienistek stomatologicznych?

Szkolenia dla asystentek i higienistek stomatologicznych zapewniają nie tylko podstawową wiedzę medyczną z zakresu stomatologii, ale również organizacji pracy gabinetu czy kliniki zgodnie z protokołem Smileline. Można się z nich dowiedzieć, jak nawiązać relacje z pacjentami i jak zorganizować efektywny harmonogram pracy lekarza. W Smileline można również skorzystać ze szkolenia w zakresie asysty zabiegowej w obecnym miejscu pracy (gabinecie stomatologicznym). Uczestniczy w nim specjalista naszego zespołu, zapewniając kursantkom profesjonalne wsparcie.

Zakres działań

Podczas kursów organizowanych przez naszą firmę można dowiedzieć się, jakie zadania wykonuje asystentka stomatologiczna. Uczymy, jak dbać o stan higieniczny gabinetu stomatologicznego oraz jego wyposażenie. Kursantki zdobędą również doświadczenie w przygotowywaniu miejsca pracy stomatologicznej, w tym montażu odpowiedniego zestawu narzędzi. Zdobędą wiedzę na temat różnych rodzajów aparatów ortodontycznych – stałych i wyjmowanych – oraz na temat naszego innowacyjnego rozwiązania, jakim są Smilelinery. Oprócz tego uczymy:
– czynnej pomocy podczas zabiegów, w tym przygotowania narzędzi oraz leków,
– przygotowania materiałów niezbędnych do zabiegu (w zależności od rodzaju zabiegu stomatologicznego), stosując się do określonych procedur,
– przestrzegania i stosowania zasad aseptyki, w tym sterylizacji, dezynfekcji i pielęgnacji narzędzi i sprzętu stomatologicznego,
– prowadzenia dokumentacji pacjentów i historii leczenia, sporządzania protokołów z wykonanych zabiegów, wypełniania kart pacjentów, opisywania planu profilaktyki i leczenia,
– wykorzystywania programu do obsługi gabinetu.

Profesjonalne szkolenia dla asystentek stomatologicznych kluczem do profesjonalnej praktyki

Szkolenia dla asystentek stomatologicznych przygotowują do zapewnienia lekarzowi pomocy w różnych zadaniach. Po zdobyciu wiedzy zawodowej łatwiej jest być pewnym swoich umiejętności oraz kompetencji, co zapewnia profesjonalne wsparcie nie tylko dentyście, ale również pacjentowi. Po odbyciu takiego kursu można stać się bezpośrednim asystentem lekarza, bez którego nie można zapewnić pacjentom wysokiej jakości opieki. To od asysty będzie zależeć komfort pacjenta, jakość świadczonych usług, a co za tym idzie, reputacja gabinetu. Dobra asystentka musi posiadać dogłębną wiedzę z zakresu stomatologii i ortodoncji oraz potrafić harmonijnie współpracować z lekarzem. Współpraca ze stomatologiem przy leczeniu wad zgryzu będzie wiązać się także z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych, o których opowiemy podczas szkolenia. W Smileline, oprócz przeprowadzania kursów dla personelu współpracujących z nami gabinetów stomatologicznych, oferujemy pacjentom również profesjonalne leczenie ortodontyczne. We wszystkich współpracujących z nami gabinetach opiekę nad pacjentami sprawuje profesor Piotr Fudalej. Zdecydowanie pomaga w tym innowacyjne rozwiązanie, jakim jest telemedycyna w ortodoncji.

Co zapewniają nasze kursy?

Po ukończeniu kursu kursantka może stać się głównym asystentem dentysty, a jej głównym obowiązkiem będzie ułatwianie procesu pracy podczas wizyty pacjenta. Kompetentna asystentka musi nie tylko wykonywać swoją pracę, ale także doskonale rozumieć lekarza, wykonywać obowiązki zgodnie ze standardami oraz pomagać w organizacji pracy gabinetu stomatologicznego. Taka osobo powinna najpierw poznać:
– główne funkcje pełnione przez zęby i szczękę,
– podstawy biomechaniki narządu żucia,
– zasady pielęgnacji jamy ustnej,
– rodzaje wad zgryzu,
– zasady przeprowadzania badań profilaktycznych pacjenta,
– zalecenia dotyczące leczenia i zapobiegania poważnym chorobom zębów i wadom zgryzu.
Po ukończeniu szkolenia asystentka zdobędzie umiejętność współpracy z lekarzami różnych specjalności: chirurgami, ortodontami i stomatologami. Dowie się także, jak asystować podczas znieczulenia i postępować w sytuacjach awaryjnych. Asystując dentyście, szybko zdobędzie niezbędne umiejętności i zacznie lepiej rozumieć, jak komunikować się z klientem. Skoordynowane działania lekarza i asystentki są dla pacjentów wymiernym czynnikiem wpływającym na ich profesjonalizm, efektywność, organizację i skupienie na procesie sprawowania opieki. W Smileline oferujemy optymalny pakiet edukacyjny przygotowujący na stanowisko nowoczesnej wykwalifikowanej asystentki stomatologicznej. Przedstawione są niuanse organizacyjne, prawne i psychologiczne pracy, technologia wyposażenia stanowiska pracy dentysty oraz umiejętność pracy z nowoczesnymi urządzeniami i instrumentami.

Podczas szkolenia omawiane są wszystkie niezbędne zagadnienia teoretyczne, a także narzędzia do rozwiązywania problemów praktycznych, powiązane z protokołem Smileline. Przedstawiamy także zasady organizacji pracy współpracującego z nami gabinetu lekarskiego. Jako asystentka stomatologa zdobędziesz teoretyczną i praktyczną wiedzę o prawidłowym korzystaniu z rozwiązań telemedycznych, uzyskasz niezbędne informację o współpracy ze Smileline. Po zakończeniu kursu otrzymasz certyfikat zwiększający Twoje szanse na oczekiwany przebieg kariery zawodowej w stomatologii.

Skorzystaj z formularza kontaktowego

    Polecani przez renomowanych
    lekarzy stomatologów

    Nasi
    eksperci

    Profesor Piotr Fudalej w tle monitor z logiem Smileline 1

    prof. Piotr Fudalej

    Jest profesorem ortodoncji, klinicystą i naukowcem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, gdzie sprawuje funkcję kierownika Zakładu Ortodoncji Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ. Jest również profesorem na Uniwersytecie Berneńskim w Szwajcarii. Studia specjalizacyjne z ortodoncji ukończył na University of Washington w USA. Pracę doktorską poświęcił stabilności efektów leczenia ortodontycznego. Pracował między innymi w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie zajmował się dziećmi ze skomplikowanymi wadami wrodzonymi twarzy oraz w Radboud University Medical Centre w Holandii – jednym z kilku najważniejszych ośrodków naukowych w dziedzinie ortodoncji na świecie. Prowadzi badania nad efektywnością i stabilnością leczenia ortodontycznego oraz prace z użyciem najnowszych technologii takich jak alignery (nakładki), VR/AR, eye-tracking, uczenie maszynowe podczas planowania i prowadzenia leczenia ortodontycznego. Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych, spośród których kilka dostało międzynarodowe nagrody (np. Dewel’s Award for Best Clinical Study in 2022). Jest prezydentem Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego – największego naukowego stowarzyszenia ortodontów w Europie oraz członkiem honorowym Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.

    Aktywność w stowarzyszeniach:

    Logo European Orthodontic Society 1
    Logo American Association of Orthodontists 1
    Logo American Creft Palate - Craniofacial Association 1

    dr n. med. Ewa Węgrodzka

    Absolwentka studiów lekarsko-dentystycznych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Pracę doktorską poświęciła „Ocenie stabilności łuków retencyjnych na podstawie własnego randomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego (RTC)”. Umiejętności ortodontyczne doskonaliła korzystając z dorobku najznakomitszych autorytetów ortodoncji oraz przez okres 20-letniej wspólnej pracy z prof. Piotrem Fudalejem. Od 2018 roku popularyzuje cyfrowo udoskonalone metody leczenia ortodontycznego, wspierając w ramach Smileline wraz z prof. Fudalejem gabinety i praktyki stomatologiczne w całej Polsce. Laureatka prestiżowej nagrody Dewela za najwyżej oceniony artykuł badawczy z zakresu badań klinicznych. Praca została opublikowana w najbardziej cenionym na świecie czasopiśmie ortodontycznym – American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics za 2021 rok.
    Zajmuje się leczeniem aparatami stałymi i ruchomymi pacjentów w każdym wieku, z wykorzystaniem najnowszych technologii, m.in. cyfryzacji planowania leczenia i zakotwienia kostnego.

    Aktywność w stowarzyszeniach:

    Logo European Orthodontic Society 1
    Doktor Ewa Węgrodzka podczas leczenia wady zgryzu pacjentki 1