Za nami Mikołaj. Zaraz święta.
A ty dopiero co rozpocząłeś terapię aparatem ortodontycznym? Co roku odpowiadamy na Wasze pytanie – „Czy nosząc aparat ortodontyczny można jeść słodycze?”
Nie musisz scrollować Facebooka w dół. Chętnie odpowiemy na pytanie ponownie.
Niezależnie od tego, czy są to cukierki podarowane na mikołajki, urodziny czy słodki poczęstunek po obiedzie, trudno jest odmówić ulubionych przysmaków. Jednak, choć niektóre z tych pysznych frykasów brzmią pysznie, należy unikać niektórych cukierków, gdy nosisz aparat ortodontyczny.
Tymi słodyczami możesz cieszyć się bez obaw o uszkodzenie aparatu ortodontycznego:
- miękkie czekoladki, zwykłe czekoladowe batoniki,
- miękkie ciasta i ciasteczka.
Z kolei należy uważać na:
- karmelki – unikaj wszystkiego z karmelem. Łatwo przykleja się do zębów i aparatów ortodontycznych, a próba jego usunięcia jest koszmarem. Przyczepi się do zębów i pozwoli cukrowi działać na szkliwo zębów,
- gumowate cukierki – należy unikać wszystkiego, co jest gumowate, jak gumowate misie lub inne „żelkowate” cukierki. Wiadomo również, że przyklejają się do zębów i aparatów ortodontycznych,
- twarde cukierki – pomyśl o tym, jak wrażliwe mogą być Twoje zęby, gdy nosisz aparat ortodontyczny. Ugryzienie kawałka twardego cukierka może uszkodzić Twój aparat!
Innym problemem związanym z twardymi cukierkami jest to, że długo pozostają w ustach, co oznacza, że zęby są stale skąpane w cukrze.
- słodycze do żucia – gumy, cukierki do żucia, takie jak batoniki zawierające nugat lub toffi, nie tylko przyklejają się do aparatów ortodontycznych i zębów, ale całe to żucie może spowodować poluzowanie się zamków,
- słodycze z orzechami – orzechy to zdrowa przekąska, ale cukierki z orzechami to bardzo zły wybór, gdy nosisz aparat ortodontyczny.
Od czasu do czasu można sobie pozwolić na bezpieczne smakołyki. Celem noszenia aparatów ortodontycznych jest poprawa uśmiechu i jego funkcji, a to oznacza rozsądną ilość spożywanego cukru.