Skip to main content

Wiele osób uważa, że w dużej mierze to właśnie stres jest odpowiedzialny za wypalenie zawodowe w ortodoncji. Jednak problem sięga znacznie głębiej. Zdrowie psychiczne specjalistów pracujących w stresujących i wymagających środowiskach, może znacznie ucierpieć. Co więcej, ten sam rodzaju stresu może przenieść się na pomoce dentystyczne, wpływając na pracę całej kliniki. Ważne jest, aby zdusić problem w zarodku. Dlatego w tym artykule omówimy przyczyny wypalenia, a także kilka metod radzenia sobie z nim.

Spis treści:
Jakie są przyczyny problemu?
Ciągłe środowisko wysokiego stresu
Brak czasu na relaks
Niska interakcja społeczna
Jak radzić sobie z problemem?
Zacząć od rozmowy
Zadbać o zdrowie fizyczne wraz ze zdrowiem psychicznym
Robić regularne przerwy

Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego w ortodoncji?

Wypalenie zawodowe jest nieuniknioną konsekwencją pracy w służbie zdrowia, a mimo to zbyt rzadko mówi się o nim w ortodoncji. Wielu specjalistów ignoruje lub ukrywa swoje objawy. Częściowo z racji uprzedzeń, częściowo dlatego, że nie zdają sobie nawet sprawy, że go doświadczają. Warto bowiem opracować system do jak najszybszego identyfikowania i radzenia sobie z wypaleniem zawodowym. W przeciwnym razie personel danej placówki może stać się opryskliwy, zirytowany i wyczerpany. Tego typu zachowania staną się szkodliwe dla całej praktyki. Jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić. Symptomy wypalenia są dość ogólne i bardzo łatwo je przeoczyć, ponieważ przypominają stres.

Osoba w niebieskim uniformie medycznym i w maseczce, trzymająca stetoskop, siedząca z podkulonymi nogami 1

Ciągłe środowisko wysokiego stresu

Pracownicy służby zdrowia pracują non-stop przez kilka godzin z pacjentami. Dlatego pracują w branży, w której nie mogą popełniać błędów, jednocześnie upewniając się, że ich pacjenci są zadowoleni ze świadczonych przez nich usług. Skutkuje to środowiskiem wysokiego ciśnienia, które jest takie samo każdego dnia. Chociaż jest to oczekiwana część pracy, ciągły stres może szkodzić ciału i umysłowi. Dlatego specjaliści powinni być świadomi czyhającego na nich obciążenia pracą oraz nadwyżek godzinowych. Tym samym muszę znać swoje możliwości i nigdy nie doprowadzać się do skrajnych momentów wyczerpania.

Brak czasu na relaks

Jeśli nie odprężmy się regularnie i wystarczająco długo, nasze ciało zacznie kumulować zmartwienia i stres. Może to doprowadzić do wielu chorób.

Niska interakcja społeczna

Ludzie są istotami społecznymi, a ograniczone interakcje społeczne mogą negatywnie wpłynąć na ich psychikę. Dlatego niezwykle ważne jest, aby profesjonaliści mieli kilku przyjaciół poza pracą. Co więcej, interakcje społeczne w tym przypadku nie ograniczają się do spotkań i rozmów z ludźmi. Obejmuje to również kontakt fizyczny, taki jak trzymanie się za ręce, przytulanie, itp. Dotyk fizyczny ma wiele zalet, takich jak uwalnianie dopaminy i serotoniny. Brak interakcji społecznych i kontaktu fizycznego prowadzi do depresji i wysokiego poziomu lęku.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym w ortodoncji?

Często dentyści nie zgłaszają się na leczenie, nawet jeśli wiedzą, że doświadczają wypalenia zawodowego, które może przeistoczyć się z drobnego problemu w problem, który wpłynie na ich życie i pracę. Kluczem jest jak najszybsze zdiagnozowanie go. Dlatego, jeżeli ktoś czuje się przytłoczony pracą, odczuwa wieczny stres oraz napięcie, powinien:

1. Zacząć od rozmowy

Pierwszym krokiem do rozwiązania każdego problemu jest powiedzenie, że go masz. Może to pomóc ludziom pogodzić się z faktem, że potrzebują pomocy i że mogą o nią poprosić. Samo mówienie o problemie może znacznie zmniejszyć stres u wielu osób. Aby stworzyć bezpieczne i otwarte środowisko do rozmowy w placówkach medycznych, można przeprowadzić burzę mózgów na temat tego, w jaki sposób praktyka może pomóc w zbiorowym zmniejszeniu wypalenia. W ten sposób upewnimy się, że wszyscy są zaangażowani.

2. Zadbać o zdrowie psychiczne wraz ze zdrowiem fizycznym

Można dbać o swoich pacjentów tylko wtedy, gdy dba się także o siebie. Dlatego warto pozostać w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Wytrzymałość fizyczna jest bowiem niczym bez stabilności psychicznej. I nie mówimy tylko o bystrym umyśle. Mówimy również o treningu dla uważnego stanu psychicznego. Priorytetowe traktowanie zdrowia psychicznego pozwala budować odporność na problemy psychiczne.

3. Robić regularne przerwy

Wbrew powszechnemu przekonaniu, dentyści nie wychodzą z pracy nawet po godzinach pracy kliniki. To dlatego, że są jak każdy inny profesjonalista. W związku z tym muszą pracować poza godzinami pracy gabinetu. Kiedy więc mówimy o regularnych przerwach, nie ograniczamy tego stwierdzenia do harmonogramu kliniki. Konieczne jest również robienie kilkuminutowych przerw między wizytami.

Nowoczesny gabinet ortodontyczny, lekarz ortodonta z uwagą wsłuchuje się w potrzeby pacjenta 1
niedoświetlony gabinet medyczny, mężczyzna w kitlu, ocierający czoło wierzchem dłoni w rękawiczce 1
Kobieta w kitlu medycznym i maseczce siedząca obok fotela stomatologicznego 1

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1