Skip to main content

Dzisiejsza technologia dentystyczna znacznie różni się od tego, czym była jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Leczenie dentystyczne, jak i ortodontyczne przeszło niezwykłą ewolucję sprzętu oraz technik. Dziś te postępy pozwalają zapewnić najnowocześniejsze leczenie i lepszą obsługę pacjentów.

Technologia stosowana w leczeniu ortodontycznym wciąż rozwija się w niesamowitym tempie. Jeśli chcemy nadal zapewniać naszym pacjentom szybkie, wydajne i skuteczne leczenie, musimy być na bieżąco ze zmianami w tej dziedzinie.

Młoda dziewczyna stojąca przy aparacie pantomograficznym RTG 1

Pięć trendów, na które ortodonci i stomatolodzy powinni zwrócić uwagę:

Obrazowanie trójwymiarowe ze skanowaniem CBCT

Dzięki skanerom CT z wiązką stożkową (CBCT) ortodonta może oglądać trójwymiarowe obrazy całej czaszki, szczęki i struktury kości jamy ustnej pacjenta.

Skanowanie CBCT zapewnia wyraźne i szczegółowe obrazy, którymi można manipulować i oglądać pod dowolnym kątem. Ułatwia to zlokalizowanie objawów problemów stomatologicznych, postawienie trafnej diagnozy i trafne dostosowanie leczenia ortodontycznego.

2. Tymczasowe urządzenia kotwiczące (TAD)

Tymczasowe urządzenia kotwiczące (TAD) to tytanowe miniśruby klasy chirurgicznej, zwykle stosowane w chirurgii jamy ustnej. Ortodonci używają ich również do kontrolowania ruchu zębów w jamie ustnej. Urządzenia te zapewniają bezpieczne zakotwiczenie zębów trzonowych i innych zębów w kości szczęki, ograniczając niepożądane ruchy.

Procedura umieszczania TAD w jamie ustnej pacjenta jest łatwa i bezbolesna, ponieważ wymaga jedynie podania niewielkiej ilości środka znieczulającego miejscowo. Można je usunąć po zakończeniu leczenia ortodontycznego.

3. Aparat samoligaturujący, przezroczysty i „niewidoczny”

Nowoczesne rozwiązania ortodontyczne są tak samo skuteczne jak aparaty tradycyjne. Dodatkowo wydajne i bardzo dyskretne.

Dzięki systemom samoligaturującym, można przeprowadzić leczenie ortodontyczne bez użycia ligatury. Dodatkowo przezroczyste nakładki, takie jak Smileliner, są prawie niewidoczne. Nawet tradycyjne metalowe aparaty stały się bardziej eleganckie, dzięki możliwość implementacji, m.in. zamków ceramicznych.

4. Indywidualne systemy projektowania uśmiechu

Obecnie ortodonta lub dentysta może użyć oprogramowania do planowania 3D, aby stworzyć niestandardowy uśmiech dla każdego pacjenta, wykorzystując przy tym cechy twarzy i zębów. Technologia ta umożliwia również zobaczenie ostatecznych rezultatów leczenia.

Korzystając z oprogramowania do planowania 3D i skanów wewnątrzustnych, możemy stworzyć trójwymiarowe modele ich struktury dentystycznej.

5. „Przyśpieszona ortodoncja – Propel®”

Propel® to klinicznie potwierdzona bezpieczna procedura, która działa poprzez stymulację kości wokół zęba. Technologia ta może bowiem skrócić czas leczenia nawet o 50%.
Działa poprzez stymulację struktury kości wokół zębów, pomagając im szybciej i łatwiej ustawić się w idealnej pozycji.

Jest wiele dziedzin, w których technologia pomogła nam iść naprzód, ale najważniejszy jest jej wpływ na świat medycyny. W ortodoncji nowoczesne procedury i sprzęt mają kluczowe znaczenie dla komfortu, bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta, więc upewnij się, że zainwestowałeś tylko w to, co najlepsze!

Tomograficzny trójwymiarowy obrazu radiograficznego szczęk widoczny na monitorze dłoń w niebieskiej rękawiczce trzymająca skaler stomatologiczny 1
Lekarz ortodonta i uśmiechnięta dziewczyna siedzi na fotelu stomatologicznym 1
Skaner do skanowania modeli gipsowych i wycisków 1

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1