Skip to main content

Na początku implementacja podejścia ortodoncji interdyscyplinarnej może wydawać się nieco skomplikowana i wymagająca czasu. Wiele gabinetów obawia się także, że nowa filozofia placówki przytłoczy także pacjentów. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

Podejmując inicjatywę stworzenia interdyscyplinarnego zespołu, placówka może zaoszczędzić czas oraz energię. W dłuższej perspektywie może usprawnić i uprościć proces kierowania i współpracy z innymi specjalistami. Co najważniejsze, może także zapewnić swoim pacjentom najlepszą możliwą opiekę na każdym etapie procesu leczenia.

Gabinet stomatologiczno-ortodontyczny, lekarz, pacjentka na fotelu, na drugim planie monitor z pantomogramem 1

Spis treści:
Czym jest?
Proces tworzenia zespołu interdyscyplinarnego
Ustalenie planu działania
Rozpoczęcie procesu interdyscyplinarnego
Praca w zespole interdyscyplinarnym
Leczenie dorosłych
W klinice
Specjaliści w leczeniu interdyscyplinarnym

Czym jest ortodoncja interdyscyplinarna?

Wielu dentystów już pełni wiele ról w swojej praktyce: właściciel firmy, szef, klinicysta, specjalista od obsługi klienta, menedżer i lider, łatwo więc postrzegać podejście do ortodoncji interdyscyplinarnej jako dodatkową pracę, którą równie dobrze można wykonać za pomocą prostych skierowań. Chociaż utworzenie zespołu interdyscyplinarnego może wymagać dodatkowej inwestycji czasowej, to jego powstanie zapewnia znacznie skuteczniejsze ramy leczenia. Dodatkowo otwiera linie komunikacji, zmniejszając stres i dezorientację wszystkich członków zespołu, w tym pacjenta. Jasne oczekiwania co do zamierzonego wyniku leczenia są wbudowane w ramy zespołu interdyscyplinarnego. W rezultacie podejście zespołowe pozwala na większą efektywność i lepszy wynik leczenia.

Proces tworzenia zespołu interdyscyplinarnego

Wstępne utworzenie idealnego zespołu interdyscyplinarnego może wymagać znacznej ilości czasu i energii. Warto jednak w swojej praktyce stworzyć tę cenną sieć specjalistów, na których zarówno dentysta, jak i pacjent mogą polegać. Łącząc indywidualne umiejętności i wiedzę wszystkich specjalistów, można opracować kompleksowy plan leczenia. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju współpracy, zespół interdyscyplinarny może skorzystać z pisemnej umowy określającej wszystkie obowiązki, oczekiwania i rekompensatę finansową.

Ustalenie planu działania

Zespół powinien szczegółowo omówić każdy aspekt planu leczenia i upewnić się, że plan jest dostosowany do potrzeb pacjenta. Następnie na każdym etapie procesu wszyscy członkowie zespołu będą postępować zgodnie z wytycznymi. Należy pamiętać, że pacjent jest istotną częścią zespołu i powinien być włączony w opracowywanie i realizację planu leczenia. Po stworzeniu atmosfery otwartej komunikacji znacznie łatwiej jest uniknąć błędów i nieporozumień podczas procesu leczenia.

Rozpoczęcie procesu interdyscyplinarnego

Kluczem jest rozpoczęcie działania interdyscyplinarnego, zanim pojawią się problemy. Zamiast wystawiać skierowania, a następnie angażować się w dialog ze specjalistami w przypadku pojawienia się problemu, pamiętaj o aktywnej współpracy z innymi członkami zespołu na początku leczenia. Upewnij się, że wszyscy współpracują ze sobą na wszystkich etapach.

Praca w zespole interdyscyplinarnym

Piękno pracy zespołowej polega na tym, że każdy może udzielać sobie nawzajem rad i opierać się na swoich pomysłach. Zamiast przekazywać polecenia, członkowie zespołu mogą prosić o wkład i sugestie. Warto jednak pamiętać, aby zawsze angażować pacjenta w dialog. Zamiast wydawać tylko polecenia, zapytaj go, czy czułby się komfortowo z daną metodą leczenia. Nie wahaj się skonsultować z innymi członkami zespołu, jeśli pojawi się problem. Przeoczenie czegoś lub błędna diagnoza mogą prowadzić do niepotrzebnego zwielokrotnienia zabiegów, które w najlepszym przypadku mogą być nieskuteczne, a w najgorszym szkodliwe.

Ortodoncja interdyscyplinarna u dorosłych

Leczenie ortodontyczne dorosłych to najszybciej rozwijająca się w ostatnich latach dziedzina ortodoncji. Wynika to prawdopodobnie ze zwiększonej świadomości wad zgryzu i funkcjonalnych korzyści płynących z leczenia ortodontycznego. Estetyka, ostatnie postępy w materiałach ortodontycznych, estetycznych i biomechanicznych oraz interdyscyplinarna filozofia leczenia odegrały ważną rolę w spopularyzowaniu terapii ortodontycznej.

Leczenie w klinice

W praktyce klinicznej leczenie ortodontyczne dorosłych może nieco różnić się od leczenia większości nastolatków. Oprócz źle ustawionych zębów i szczęk, dorośli pacjenci ortodontyczni mogą mieć inne problemy, które wymagają pewnych zmian w strategii leczenia. Należą do nich nadmierne starcie zębów, braki w uzębieniu, zęby odbudowane, zęby z uszkodzonym przyzębiem, zęby zajęte endodontycznie itp., które utrudniają leczenie. W takich sytuacjach klinicznych ortodonta musi skoordynować leczenie z innym specjalistą lub wieloma specjalistami w celu optymalizacji wyników leczenia.

Specjaliści w leczeniu interdyscyplinarnym

To zaangażowanie różnych specjalistów, takich jak ortodonta, protetyk, periodontolog i endodonta, powinno być utrzymywane przy aktywnej komunikacji między sobą przez cały okres leczenia. Od etapu diagnozy i planowania leczenia, aż do zakończenia aktywnego leczenia i fazy retencji.

Nowoczesny gabinet ortodontyczny, fotel z pacjentką, konsola, lekarz 1
Pacjent poddawany przeglądowi stomatologicznemu, otwarte usta, ręce w rękawiczkach, lusterko 1
Zdjęcie biurka, ręce osoby w kitlu medycznym prezentujące model szczęki, długopis jako wskaźnik 1

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1