Skip to main content

Nakładki ortodontyczne na zęby oferowane w naszym gabinecie stomatologicznym dają możliwość przeprowadzenia leczenia ortodontycznego komfortowo i dyskretnie. Jest to nowoczesne rozwiązanie zaprojektowane i wykonane przez naszą firmę Smileline. Produkty te tworzymy sami w kilku etapach – od skanowania diagnostycznego i modelu komputerowego po faktyczną produkcję.

Czym są nakładki ortodontyczne na zęby?

Nasze nakładki ortodontyczne na zęby wykonane są ze specjalnego przezroczystego materiału (mieszanki tworzyw sztucznych). W porównaniu ze standardowymi aparatami ortodontycznymi nie ścierają nabłonka zębów i nie rysują szkliwa. Korygowanie wad zgryzu za pomocą tych przezroczystych osłonek jest zatem wygodne. Mimo że obecnie możliwości leczenia za pomocą nakładek nie odbiegają zbyt od stosowania aparatów ortodontycznych, terapia z ich użyciem jest wygodna i pozwala osiągnąć pożądane rezultaty. W Smileline nakładki dobieramy indywidualnie, biorąc pod uwagę nie tylko kształt zębów, ale także kierunek, w jakim będą się one przesuwać. Aby miały właściwości niezbędne do korekcji zgryzu, najpierw powstają w programie komputerowym. Oprogramowanie oblicza siłę i czas potrzebny do przesunięcia zębów we właściwe położenie. Dzięki wirtualnemu modelowaniu możemy z wyprzedzeniem zobaczyć, w którą stronę przesuną się zęby pacjenta. Produkty te są też czasami wybierane przez naszych stomatologów jako uzupełnienie leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem aparatów ortodontycznych stałych. Czas leczenia aparatami nakładkowymi trwa od 3 do 12 miesięcy.

Jak są dobierane i wykonywane?

Nasze autorskie nakładki dobierane są podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Specjalista przed rozpoczęciem leczenia wady zgryzu przeprowadza badanie pod kątem przeciwwskazań i ewentualnych chorób zębów lub dziąseł, które należy wyleczyć przed rozpoczęciem terapii z użyciem nakładek. W gabinetach Smileline lekarze korzystają z technologii obrazowania cyfrowego oraz metody szybkiego przesyłania danych. W pierwszym etapie stomatolog skanuje jamę ustną skanerem i wykonuje zdjęcie pantomograficzne uzębienia. Następnie oblicza trajektorię ruchu od początku leczenia do pożądanego rezultatu: niezbędnych ruchów sekwencyjnych, zgięć i rotacji bez przekraczania dopuszczalnych granic i zgodnie ze standardami medycznymi. Po zakończeniu wirtualnego modelowania rozpoczynamy produkcję nakładek. W tym celu wykorzystuje się proces druku 3D. Materiałem jest specjalny polimer światłoutwardzalny, który nagrzewa się i szczelnie przylega do modelu 3D, przybierając pożądany kształt. Zestawy produkowane są w Polsce w kilku partiach, dzięki czemu nie musisz udawać się do stomatologa po każdą nową parę, ale otrzymujesz jednorazowo pięć nakładek na każdą szczękę. Każdą parę należy nosić przez trzy tygodnie.

Jak działają nakładki ortodontyczne na zęby i od czego zależy ich cena?

Cenę nakładek ortodontycznych na zęby można poznać dopiero po badaniu i konsultacji ze stomatologiem. Na podstawie złożoności problemu specjalista opracuje plan leczenia, który wskaże liczbę nakładek potrzebnych w konkretnym przypadku, częstotliwość wizyt oraz dodatkowe zalecenia. Na podstawie tych kryteriów możemy dopiero oszacować ostateczny koszt takiego leczenia.

Sposób działania

Technologia nakładek opiera się na prawach biomechaniki ludzkiego ciała. W rzeczywistości zęby nie są bardzo ściśle połączone z tkanką kostną. Korowa tkanka kostna, do której przyczepiony jest korzeń zęba, ma porowatą strukturę usianą naczyniami włosowatymi i nerwami. Ząb zachowuje zatem względną ruchomość, co pozwala mu kompensować obciążenia, na jakie narażony jest podczas żucia pokarmu. Być może zauważyłeś, że czasami zdrowe zęby zaczynają się rozluźniać, a po pewnym czasie same się stabilizują. Faktem jest, że korowa tkanka kostna ma tendencję do szybkiego rozpadu, szybkiej regeneracji i jest to naturalny proces biochemiczny. Dzięki tej właściwości ząb można stosunkowo łatwo przesuwać. Dzięki mikroruchom nakładki są w stanie przesuwać zęby efektywnie bez dodatkowego wysiłku i bólu.

Jak długo należy je nosić?

Przezroczyste nakładki noszone są przez 20 godzin na dobę. Wynika to z konieczności utrzymania procesów biomechanicznych i biochemicznych. Można je zdejmować przed posiłkiem. Zasada działania tych produktów jest podobna do zasady aparatów ortodontycznych tzn. poprzez wywieranie nacisku przesuwają zęby do właściwej pozycji. Są bardziej miękkie niż metalowy aparat ortodontyczny, a korygowanie krzywizny zębów można uzyskać poprzez zmianę zestawów. Ich skuteczność zależy zatem od zastosowanej technologii i prawidłowego planu leczenia.

Z rozwiązań opracowanych w Smileline korzysta wiele placówek nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jeżeli planujesz skorygowanie swojej wady zgryzu, znajdź gabinet partnerski Smileline a otrzymasz niezbędne informacje i odpowiednie leczenie ortodontyczne. W naszej firmie poza usługami ortodontycznymi organizujemy również szkolenia dla stomatologów i asystentek stomatologicznych.

Skorzystaj z formularza kontaktowego

    Polecani przez renomowanych
    lekarzy stomatologów

    Nasi
    eksperci

    Profesor Piotr Fudalej w tle monitor z logiem Smileline 1

    prof. Piotr Fudalej

    Jest profesorem ortodoncji, klinicystą i naukowcem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, gdzie sprawuje funkcję kierownika Zakładu Ortodoncji Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ. Jest również profesorem na Uniwersytecie Berneńskim w Szwajcarii. Studia specjalizacyjne z ortodoncji ukończył na University of Washington w USA. Pracę doktorską poświęcił stabilności efektów leczenia ortodontycznego. Pracował między innymi w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie zajmował się dziećmi ze skomplikowanymi wadami wrodzonymi twarzy oraz w Radboud University Medical Centre w Holandii – jednym z kilku najważniejszych ośrodków naukowych w dziedzinie ortodoncji na świecie. Prowadzi badania nad efektywnością i stabilnością leczenia ortodontycznego oraz prace z użyciem najnowszych technologii takich jak alignery (nakładki), VR/AR, eye-tracking, uczenie maszynowe podczas planowania i prowadzenia leczenia ortodontycznego. Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych, spośród których kilka dostało międzynarodowe nagrody (np. Dewel’s Award for Best Clinical Study in 2022). Jest prezydentem Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego – największego naukowego stowarzyszenia ortodontów w Europie oraz członkiem honorowym Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.

    Aktywność w stowarzyszeniach:

    Logo European Orthodontic Society 1
    Logo American Association of Orthodontists 1
    Logo American Creft Palate - Craniofacial Association 1

    dr n. med. Ewa Węgrodzka

    Absolwentka studiów lekarsko-dentystycznych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Pracę doktorską poświęciła „Ocenie stabilności łuków retencyjnych na podstawie własnego randomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego (RTC)”. Umiejętności ortodontyczne doskonaliła korzystając z dorobku najznakomitszych autorytetów ortodoncji oraz przez okres 20-letniej wspólnej pracy z prof. Piotrem Fudalejem. Od 2018 roku popularyzuje cyfrowo udoskonalone metody leczenia ortodontycznego, wspierając w ramach Smileline wraz z prof. Fudalejem gabinety i praktyki stomatologiczne w całej Polsce. Laureatka prestiżowej nagrody Dewela za najwyżej oceniony artykuł badawczy z zakresu badań klinicznych. Praca została opublikowana w najbardziej cenionym na świecie czasopiśmie ortodontycznym – American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics za 2021 rok.
    Zajmuje się leczeniem aparatami stałymi i ruchomymi pacjentów w każdym wieku, z wykorzystaniem najnowszych technologii, m.in. cyfryzacji planowania leczenia i zakotwienia kostnego.

    Aktywność w stowarzyszeniach:

    Logo European Orthodontic Society 1
    Doktor Ewa Węgrodzka podczas leczenia wady zgryzu pacjentki 1