Duchy. Nawiedzone domy. Pająki. Przemawianie publiczne. Latające spodki. Wizyta u dentysty. Zaraz – jedna z tych rzeczy nie pasuje, prawda?
Lęk dentystyczny i ogólna fobia dentystyczna są bardziej rozpowszechnione, niż mogłoby się wydawać. Niektórzy całkowicie unikają dentysty tylko dlatego, że boją się fotela dentystycznego.Pewne dobrze znane badanie potencjalnych holenderskich pacjentów dentystycznych odkryło, że prawie jedna czwarta osób w Holandii (dokładnie 24,3%) wykazuje regularną i trwałą fobię dentystyczną. W rzeczywistości Holendrzy odkładają pójście do dentysty tylko dlatego, że ich strach jest ściśle powiązany z innymi powszechnymi fobiami, w tym strachem przed wężami, wysokością i urazami fizycznymi.
Pięć powszechnych fobii stomatologicznych – plus praktyczne rozwiązania
Ból
Ból, zdecydowanie główny czynnik fobii stomatologicznej, stanowi dwojaki problem dla pacjentów obawiających się wizyty u dentysty. Z jednej strony wszelkie przeszłe bolesne doświadczenia są wyryte w pamięci – i prawdopodobnie nie znikną w najbliższym czasie. Ponadto przewidywanie przyszłego dyskomfortu działa jako kolejny powód, aby pominąć kolejną wizytę. Pomóc może tu omówienie przeszłego bólu z dentystą.
Utrata kontroli.
Leżenie na fotelu dentystycznym to ostateczna utrata kontroli – przynajmniej dla tych, którzy wolą trzymać się z dala od dentysty. Aby przezwyciężyć ten strach (rzeczywisty lub wyimaginowany), poproś dentystę o wyregulowanie fotela lub zapewnienie dodatkowego podparcia dla większego komfortu.
Historia dentystyczna „w kratkę”.
To może być szczególnie bolesne doświadczenie (patrz wyżej). A może leczenie kanałowe któregoś z członków rodziny poszło spektakularnie źle. Bez względu na przyczyny, ewentualna zła historia (osobista lub rodzinna) może zatrzymać wielu potencjalnych pacjentów w domu.
Ten powód jest bardziej powszechny niż myślisz, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że osobiste doświadczenie nie jest decydującym czynnikiem w przypadku tej fobii. Wystarczy tak zwana historia grozy z gabinetu dentystycznego, a to wystarczy, aby niektórzy ludzie unikali dentysty. Podobnie jak w przypadku bólu, wysoce zalecana jest otwarta i szczera dyskusja na temat historii dentystycznej.
Atak sensoryczny.
Ostre dźwięki. Dziwnie wyglądające instrumenty (to coś wchodzi mi do ust?). Wielu osobom wizyta u dentysty przedstawia zbyt wiele widoków i dźwięków, które woleliby pominąć. Niezależnie od tego, czy chodzi o niepokojący wir obracającego się narzędzia dentystycznego, czy zdrapywanie płytki nazębnej z powierzchni zęba, w gabinecie dentystycznym z pewnością nie brakuje nieprzyjemnej akustyki i onieśmielających instrumentów. I chociaż nie są one wystarczająco złe, aby trzymać większość ludzi z dala, nadal jest to znaczący czynnik, który przyczynia się do całkowitej liczby pacjentów na całym świecie cierpiących na fobię dentystyczną. Poprawki w zakresie oświetlenia, kojąca muzyka i inne środki kontroli środowiska mogą znacznie przyczynić się do złagodzenia fobii dentystycznych związanych ze zmysłami.
Problemy z oddychaniem.
Niektórzy pacjenci stomatologiczni mają problemy z oddychaniem, szczególnie podczas długotrwałych zabiegów stomatologicznych. Może to powodować uczucie klaustrofobii i związanego z nią niepokoju.
Najważniejsze, aby specjalista pomógł niespokojnym pacjentom przezwyciężyć daną fobię.
Strategia skoncentrowana na pacjencie i przyjaznym stomatologu, może pomóc każdemu przezwyciężyć strach przed fotelem dentystycznym – w tym także Tobie! Jeśli w przeszłości unikałeś dentysty lub znasz kogoś, komu przydałaby się dodatkowa zachęta, czas to zmienić.