Skip to main content

Aparat ortodontyczny w formie nakładki to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Jego zastosowanie sprawdza się przede wszystkim w korekcji wady zgryzu nieznacznego stopnia. W porównaniu do aparatów stałych aparaty nakładkowe cechuje znacznie większa swoboda podczas noszenia. Do ich cech charakterystycznych należy również praktycznie niewidoczna konstrukcja ze względu na wykorzystanie przezroczystego tworzywa.

Dla kogo przeznaczony jest aparat ortodontyczny w formie nakładki?

Aparat ortodontyczny w formie nakładki wywiera stosunkowo niewielkie siły, które wpływają na pozycję zębów. Z tego względu najlepiej sprawdzi się w przypadku pacjentów z niedużymi nieprawidłowościami w ustawieniu zgryzu. Dotyczy to m.in. różnego rodzaju wychyleń, przechyleń, rotacji czy stoczeń zębów. W Smileline oferujemy przezroczyste nakładki, które stworzyliśmy w oparciu o innowacyjne technologie oraz wieloletnie doświadczenie specjalistów. Nasze produkty są praktycznym narzędziem do korygowania różnych wad estetycznych i niwelowania dyskomfortu. Aparaty nakładkowe mogą też stanowić uzupełnienie standardowego leczenia ortodontycznego z użyciem aparatów stałych.

Zasada działania

W przeciwieństwie do standardowych konstrukcji ortodontycznych, aparaty nakładkowe nie są mocowane na stałe. Na zęby powinno się je zakładać na minimum 20 godzin dziennie, z możliwością przerwy na jedzenie czy picie. Aparaty te są również wygodne ze względu na wykorzystanie odpowiednio gładkiego i elastycznego materiału. Takie rozwiązanie znacząco niweluje ryzyko obtarć w jamie ustnej. Nakładki działają poprzez stopniowe przesuwanie zębów na prawidłowe pozycje, a same etapy przesunięcia są w produktach nakładkach odpowiednio zaprogramowane. Każdy z zestawów należy nosić przez średnio trzy tygodnie. Możliwość otrzymania kilku kompletów naraz znacząco zmniejsza częstotliwość wizyt w gabinecie. Najczęściej pacjent otrzymuje komplet pięciu nakładek na każdy łuk zębowy.

Plan terapii

Nakładki ortodontyczne są jednym z elementów całego planu terapeutycznego, którego celem jest poprawa stanu zgryzu. Z tego względu konieczne jest umiejętne opracowanie i dopasowanie przebiegu leczenia do indywidualnych potrzeb. Wielu pacjentom zalecamy stosowanie nakładek, jednak niektóre wady mogą wymagać skorzystania z innej metody. Nasz zespół specjalistów pracuje pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego –prof. Piotra Fudaleja. Same nakładki produkowane są w Polsce i posiadają odpowiednio dobraną twardość.

Dlaczego warto wybrać aparat ortodontyczny w formie nakładki na zęby?

Aparat ortodontyczny w formie nakładki na zęby jest wykonany z termoformowalnych tworzyw, które mogą stosunkowo łatwo przybrać wymagany kształt. Ze względu na wykorzystanie specjalnych urządzeń do pobrania wycisku uzębienie pacjenta jest dobrze odzwierciedlone. Zależnie od złożoności wady, cały proces terapii może być podzielony na odpowiednie etapy. Pacjent nosi aparat zgodnie z zaleceniami, po czym następuje ocena postępów leczenia i podjęcie dalszych działań. W Smileline nie tylko świadczymy kompleksowe usługi ortodontyczne, ale też posiadamy bogatą ofertę szkoleń dla stomatologów, którzy mogą rozpocząć współpracę z naszą firmą.

Czym się charakteryzują?

Nakładki ortodontyczne umożliwiają korekcję wielu wad i niedoskonałości, a przy tym nie ingerują w szkliwo zębów. Do ich najważniejszych cech należy bardzo niska widoczność, a także podwyższony komfort użytkowania w porównaniu ze stałą konstrukcją ortodontyczną. Nasze aparaty nakładkowe są też łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, przez co nie utrudniają jedzenia czy prowadzenia codziennej higieny jamy ustnej. Produkty te nie podrażniają ponadto błon śluzowych. Warto przy tym pamiętać, że nakładki muszą być zawsze noszone zgodnie z zaleceniami i wymagają od pacjenta pewnej dyscypliny. Nie bez znaczenia pozostają również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, które są niezbędne dla uzyskania profesjonalnej oceny postępów leczenia.

Nasza oferta

W Smileline posiadamy wieloletnie doświadczenie i korzystamy z nowoczesnych technologii medycznych, a także bazujemy na odpowiednich kwalifikacjach medycznych naszych specjalistów. Nasze protokoły i rozwiązania docierają do placówek medycznych w całym kraju i za granicą, z czego w każdej z nich opiekę ortodontyczną świadczą przeszkoleni fachowcy. Współpracujące gabinety możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej. Podczas pracy opieramy się na innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu obrazowania cyfrowego, czego przykładem są właśnie nasze aparaty nakładkowe.

Skorzystaj z formularza kontaktowego

  Polecani przez renomowanych
  lekarzy stomatologów

  Nasi
  eksperci

  prof. Piotr Fudalej

  Jest profesorem ortodoncji, klinicystą i naukowcem związanym z uniwersytetami w Krakowie (CM Uniwersytetu Jagiellońskiego), Bernie (Szwajcaria) i Ołomuńcu (Czechy). Studia specjalizacyjne z ortodoncji ukończył na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA. Pracę doktorską poświęcił stabilności efektów leczenia ortodontycznego. Pracował między innymi w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie zajmował się dziećmi ze skomplikowanymi wadami wrodzonymi twarzy oraz w Radboud University Medical Centre w Holandii – jednym z pięciu najważniejszych ośrodków naukowych w dziedzinie ortodoncji na świecie. Od 2019 r. jestem również profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz prezydentem elektem Europejskiego Stowarzyszenia Ortodontycznego.

  Aktywność w Stowarzyszeniach:

  dr n. med. Ewa Węgrodzka

  Absolwentka studiów ortodontycznych na warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Pracę doktorską poświęciła „Ocenie stabilności łuków retencyjnych na podstawie własnego randomizowanego, kontrolnego badania klinicznego”. Specjalizację rozwijała pod okiem najznakomitszych autorytetów ortodoncji, m.in. prof. Kaminka i dr Stefkowej, dr Baccettiego, prof. Kokicha, prof. Pancherza, prof. De Clercka, dr Alperna, dr McLaughlina, prof. Parka, prof. Okesona, dr Luzi, dr Aichinger, dr Maino, dr Wilka, dr Czochrowskiej. Od 2018 roku popularyzuje cyfrowo udoskonalone metody leczenia ortodontycznego, wspierając w ramach Smileline wraz z prof. Fudalejem gabinety i praktyki stomatologiczne w całej Polsce. Członkini Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Zajmuje się leczeniem aparatami stałymi i ruchomymi pacjentów w każdym wieku.