Skip to main content

Aparat ortodontyczny w formie nakładki to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Jego zastosowanie sprawdza się przede wszystkim w korekcji wady zgryzu nieznacznego stopnia. W porównaniu do aparatów stałych aparaty nakładkowe cechuje znacznie większa swoboda podczas noszenia. Do ich cech charakterystycznych należy również praktycznie niewidoczna konstrukcja ze względu na wykorzystanie przezroczystego tworzywa.

Uśmiechnięta młoda kobieta trzymająca w dłoni przezroczystą nakładkę ortodontyczną 1

Dla kogo przeznaczony jest aparat ortodontyczny w formie nakładki?

Aparat ortodontyczny w formie nakładki wywiera stosunkowo niewielkie siły, które wpływają na pozycję zębów. Z tego względu najlepiej sprawdzi się w przypadku pacjentów z niedużymi nieprawidłowościami w ustawieniu zgryzu. Dotyczy to m.in. różnego rodzaju wychyleń, przechyleń, rotacji czy stoczeń zębów. W Smileline oferujemy przezroczyste nakładki, które stworzyliśmy w oparciu o innowacyjne technologie oraz wieloletnie doświadczenie specjalistów. Nasze produkty są praktycznym narzędziem do korygowania różnych wad estetycznych i niwelowania dyskomfortu. Aparaty nakładkowe mogą też stanowić uzupełnienie standardowego leczenia ortodontycznego z użyciem aparatów stałych.

Zasada działania

W przeciwieństwie do standardowych konstrukcji ortodontycznych, aparaty nakładkowe nie są mocowane na stałe. Na zęby powinno się je zakładać na minimum 20 godzin dziennie, z możliwością przerwy na jedzenie czy picie. Aparaty te są również wygodne ze względu na wykorzystanie odpowiednio gładkiego i elastycznego materiału. Takie rozwiązanie znacząco niweluje ryzyko obtarć w jamie ustnej. Nakładki działają poprzez stopniowe przesuwanie zębów na prawidłowe pozycje, a same etapy przesunięcia są w produktach nakładkach odpowiednio zaprogramowane. Każdy z zestawów należy nosić przez średnio trzy tygodnie. Możliwość otrzymania kilku kompletów naraz znacząco zmniejsza częstotliwość wizyt w gabinecie. Najczęściej pacjent otrzymuje komplet pięciu nakładek na każdy łuk zębowy.

Plan terapii

Nakładki ortodontyczne są jednym z elementów całego planu terapeutycznego, którego celem jest poprawa stanu zgryzu. Z tego względu konieczne jest umiejętne opracowanie i dopasowanie przebiegu leczenia do indywidualnych potrzeb. Wielu pacjentom zalecamy stosowanie nakładek, jednak niektóre wady mogą wymagać skorzystania z innej metody. Nasz zespół specjalistów pracuje pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego –prof. Piotra Fudaleja. Same nakładki produkowane są w Polsce i posiadają odpowiednio dobraną twardość.

Dlaczego warto wybrać aparat ortodontyczny w formie nakładki na zęby?

Aparat ortodontyczny w formie nakładki na zęby jest wykonany z termoformowalnych tworzyw, które mogą stosunkowo łatwo przybrać wymagany kształt. Ze względu na wykorzystanie specjalnych urządzeń do pobrania wycisku uzębienie pacjenta jest dobrze odzwierciedlone. Zależnie od złożoności wady, cały proces terapii może być podzielony na odpowiednie etapy. Pacjent nosi aparat zgodnie z zaleceniami, po czym następuje ocena postępów leczenia i podjęcie dalszych działań. W Smileline nie tylko świadczymy kompleksowe usługi ortodontyczne, ale też posiadamy bogatą ofertę szkoleń dla stomatologów, którzy mogą rozpocząć współpracę z naszą firmą.

Czym się charakteryzują?

Nakładki ortodontyczne umożliwiają korekcję wielu wad i niedoskonałości, a przy tym nie ingerują w szkliwo zębów. Do ich najważniejszych cech należy bardzo niska widoczność, a także podwyższony komfort użytkowania w porównaniu ze stałą konstrukcją ortodontyczną. Nasze aparaty nakładkowe są też łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, przez co nie utrudniają jedzenia czy prowadzenia codziennej higieny jamy ustnej. Produkty te nie podrażniają ponadto błon śluzowych. Warto przy tym pamiętać, że nakładki muszą być zawsze noszone zgodnie z zaleceniami i wymagają od pacjenta pewnej dyscypliny. Nie bez znaczenia pozostają również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, które są niezbędne dla uzyskania profesjonalnej oceny postępów leczenia.

Nasza oferta

W Smileline posiadamy wieloletnie doświadczenie i korzystamy z nowoczesnych technologii medycznych, a także bazujemy na odpowiednich kwalifikacjach medycznych naszych specjalistów. Nasze protokoły i rozwiązania docierają do placówek medycznych w całym kraju i za granicą, z czego w każdej z nich opiekę ortodontyczną świadczą przeszkoleni fachowcy. Współpracujące gabinety możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej. Podczas pracy opieramy się na innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu obrazowania cyfrowego, czego przykładem są właśnie nasze aparaty nakładkowe.

Skorzystaj z formularza kontaktowego

    Polecani przez renomowanych
    lekarzy stomatologów

    Nasi
    eksperci

    Profesor Piotr Fudalej w tle monitor z logiem Smileline 1

    prof. Piotr Fudalej

    Jest profesorem ortodoncji, klinicystą i naukowcem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, gdzie sprawuje funkcję kierownika Zakładu Ortodoncji Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ. Jest również profesorem na Uniwersytecie Berneńskim w Szwajcarii. Studia specjalizacyjne z ortodoncji ukończył na University of Washington w USA. Pracę doktorską poświęcił stabilności efektów leczenia ortodontycznego. Pracował między innymi w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie zajmował się dziećmi ze skomplikowanymi wadami wrodzonymi twarzy oraz w Radboud University Medical Centre w Holandii – jednym z kilku najważniejszych ośrodków naukowych w dziedzinie ortodoncji na świecie. Prowadzi badania nad efektywnością i stabilnością leczenia ortodontycznego oraz prace z użyciem najnowszych technologii takich jak alignery (nakładki), VR/AR, eye-tracking, uczenie maszynowe podczas planowania i prowadzenia leczenia ortodontycznego. Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych, spośród których kilka dostało międzynarodowe nagrody (np. Dewel’s Award for Best Clinical Study in 2022). Jest prezydentem Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego – największego naukowego stowarzyszenia ortodontów w Europie oraz członkiem honorowym Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.

    Aktywność w stowarzyszeniach:

    Logo European Orthodontic Society 1
    Logo American Association of Orthodontists 1
    Logo American Creft Palate - Craniofacial Association 1

    dr n. med. Ewa Węgrodzka

    Absolwentka studiów lekarsko-dentystycznych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Pracę doktorską poświęciła „Ocenie stabilności łuków retencyjnych na podstawie własnego randomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego (RTC)”. Umiejętności ortodontyczne doskonaliła korzystając z dorobku najznakomitszych autorytetów ortodoncji oraz przez okres 20-letniej wspólnej pracy z prof. Piotrem Fudalejem. Od 2018 roku popularyzuje cyfrowo udoskonalone metody leczenia ortodontycznego, wspierając w ramach Smileline wraz z prof. Fudalejem gabinety i praktyki stomatologiczne w całej Polsce. Laureatka prestiżowej nagrody Dewela za najwyżej oceniony artykuł badawczy z zakresu badań klinicznych. Praca została opublikowana w najbardziej cenionym na świecie czasopiśmie ortodontycznym – American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics za 2021 rok.
    Zajmuje się leczeniem aparatami stałymi i ruchomymi pacjentów w każdym wieku, z wykorzystaniem najnowszych technologii, m.in. cyfryzacji planowania leczenia i zakotwienia kostnego.

    Aktywność w stowarzyszeniach:

    Logo European Orthodontic Society 1
    Doktor Ewa Węgrodzka podczas leczenia wady zgryzu pacjentki 1