Skip to main content

Czasami może się zdarzyć, że Twój gabinet ortodontyczny będzie… daleko od Ciebie. Co wtedy? Jak poradzić sobie z potencjalnymi problemami ortodontycznymi?

Chociaż istnieją kroki, które można podjąć, aby tymczasowo naprawić lub złagodzić dyskomfort i zapobiec dodatkowym uszkodzeniom, należy zawsze powiadomić ortodontę. Skontaktuj się z nim, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Pewnie będziesz mógł sobie z tym problemem poradzić przez telefon lub wirtualnie za pośrednictwem komunikacji wideo.
Jednak pamiętaj, aby jak najszybciej umówić kolejną wizytę.

Narzędzia + materiały eksploatacyjne.

Dysponując tymi narzędziami i materiałami eksploatacyjnymi, będziesz przygotowany do obsługi najczęstszych problemów ortodontycznych:

  • Wosk ortodontyczny
  • Nić dentystyczna
  • Zdezynfekowane pincety
  • Sól
  • Wykałaczki
  • Leki przeciwbólowe bez recepty
  • Miejscowe znieczulenie
  • Ligatura.

Ligatura utrzymuje drut ortodontyczny we wsporniku/usztywnieniu

Jeśli gumeczka odpadnie, być może będziesz mógł ją założyć z powrotem za pomocą zdezynfekowanej pincety. Gdy podwiązka drutu poluzuje się, po prostu usuń ją także za jej pomocą. W momencie gdy ligatura drutu odstaje od wargi, ale nie jest luźna, można ją wygiąć z powrotem, aby wyeliminować podrażnienie. Jeśli tak się stanie, koniecznie skontaktuj się ze swoim ortodontą, aby powiadomić go o problemie i opracować plan naprawy. Uwaga: wsporniki samoligaturujące nie używają ligatury.

Dyskomfort

Podczas leczenia ortodontycznego normalne jest odczuwanie dyskomfortu, ponieważ zęby się poruszają, jednak nie powinno to trwać dłużej, niż kilka dni. Płukanie jamy ustnej ciepłą słoną wodą i dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak na przykład ibuprofen, mogą złagodzić pewien dyskomfort. Jeśli ból trwa dłużej, niż kilka dni, zadzwoń do swojego ortodonty w celu omówienia problemu.

Bolesne usta

Niektórzy pacjenci są podatni na epizodyczne owrzodzenie jamy ustnej. Chociaż aparaty ortodontyczne ich nie powodują, mogą zostać zaostrzone przez podrażnienia wywołane metalowymi częściami. Może pojawić się na jednym lub na kilku obszarach podrażnionych policzków, warg lub języka. To nie jest nagły wypadek, ale może być bardzo niewygodny. Szybką ulgę można uzyskać, nakładając niewielką ilość miejscowego środka znieczulającego (zapytaj o najlepszy swojego specjalistę) bezpośrednio na owrzodzoną powierzchnię za pomocą wacika – w razie potrzeby ponownie nałóż. Jeśli po kilku dniach dyskomfort nie ustąpi, skontaktuj się z ortodontą.

Podrażnienie ust

Czasami aparat ortodontyczny lub druty mogą być drażniące dla jamy ustnej, szczególnie podczas jedzenia. Niewielka ilość wosku ortodontycznego stanowi doskonały bufor między zamkami a ustami. Po prostu oderwij mały kawałek i zwiń go w kulkę. Następnie spłaszcz i umieść go całkowicie na obszarze powodującym podrażnienie. Wosk można kupić w dowolnej aptece.

Wystający drut

Użyj pincety i spróbuj ułożyć drut tak, aby leżał płasko na zębie. Jeśli nie można ustawić go w wygodnej pozycji, przykryj go woskiem. Jeśli w tym czasie wystąpią zmiany w drutach, skontaktuj się ze swoim ortodontą, aby poinformować go o problemie.

Uczucie luzu

Jeśli wsporniki się poluzują w jakikolwiek sposób, skontaktuj się z ortodontą, aby ustalić dalsze kroki.Możesz współpracować z naszymi specjalistami, aby uzyskać zdrowy, piękny uśmiech w każdym wieku. Nasi lekarze posiadają umiejętności i doświadczenie, które zapewnią Ci najlepszy uśmiech z możliwych.

Dodatkowo pamiętaj, że SMILELINE jest już dostępne w wielu miastach w Polsce. W czasie nagłego problemu, możesz zawsze odwiedzić najbliższą placówkę.

Sprawdź, gdzie znajduje się najbliżej Ciebie gabinet współpracujący, że Smileline.

Wyszukaj go za pomocą mapki na naszej stronie bądź zadzwoń na infolinię.Twoja dokumentacja medyczna znajduje się w „chmurze”, więc lekarz będzie wiedział na jakim etapie leczenia jesteś i zaproponuje najlepszy sposób rozwiązania Twojego nagłego problemu.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.