Skip to main content

Aparaty ortodontyczne stałe to kolejna grupa aparatów, które są zakładane i zdejmowane przez lekarza. Po analizie pełnej dokumentacji medycznej oraz akceptacji planu leczenia przez pacjenta następuje założenie aparatu. Lekarz przykleja zamki i pierścienie do zębów pacjenta na stałe, używając do tego specjalnego kleju. Należy pamiętać, że przed dokonaniem zabiegu pacjent powinien wyleczyć wszystkie zęby.

Spis treści:
Budowa
Rodzaje aparatów dodatkowych
Co warto rozważyć przed podjęciem decyzji o leczeniu?
Jaki produkt wybrać?
Ortodoncja cyfrowa – protokół Smileline

Z czego składa się aparat ortodontyczny stały?

Typowy aparat ortodontyczny stały składa się z kilku ważnych elementów. Są to:
• ZAMKI przyklejane do zębów. Mogą być przyklejane zewnątrz i wewnątrz zęba (aparaty lingwalne). Zamki ortodontyczne różnią się materiałem, z którego są wykonane oraz sposobem trzymania łuku w zamku. Najczęściej używanymi zamkami są zamki metalowe. Wykonane ze stali nierdzewnej są najbardziej widoczne, ale również najtańsze. Zamkami estetycznymi są zamki porcelanowe, szafirowe oraz kryształowe. Zamki te są dużo mniej widoczne w porównaniu z zamkami metalowymi, natomiast mają większe ryzyko pęknięć i wiążą się z większym kosztem. Zamki mają za zadanie utrzymać łuk w slocie. Zwykle służy ku temu ligatura elastyczna lub metalowa, jednak niektóre zamki mają specjalną klapkę, którą można wysunąć, a następnie zamknąć po włożeniu łuku. Te ostatnie to zamki samoligaturujące.
• ŁUK, który jest podtrzymywany przez zamek za pomocą ligatury lub klapki w zamku samoligaturującym. Podczas wizyty kontrolnej łuki są wyjmowane z aparatu. Z biegiem czasu łuki są wymieniane na grubsze i sztywniejsze.
• PIERŚCIENIE – są to metalowe elementy cementowane na zębach trzonowych lub przedtrzonowych (nieco rzadziej). Pierścienie utrzymują łuk i posiadają haczyk służący zaczepieniu wyciągów międzyszczękowych. Alternatywą są RURKI ORTODONTYCZNE, które również posiadają haczyk i są mniej masywne niż pierścienie.

Rodzaje aparatów dodatkowych

Wśród stałych aparatów możemy wyróżnić również aparaty dodatkowe. Wspomagają one proces leczenia lub przygotowują do niego. Najbardziej znane aparaty dodatkowe to:

ŁUK PODNIEBIENNY

Jego działanie ma na celu przede wszystkim stabilizację zębów trzonowych. Łuk podniebienny ma kształt łuku przebiegającego zgodnie z wypukłością podniebienia (jednak nie dotyka go). Często wykorzystywany jest w ekstrakcyjnym leczeniu ortodontycznym lub jako utrzymywacz przestrzeni przy przedwczesnej utracie zębów mlecznych. Poprzez aktywację łuku możemy zyskać poszerzenie lub zwężenie łuku zębowego, jak również wpływać na prawidłowe ustawienie górnych trzonowców. Sztywniejszym i bardziej aktywnym aparatem podniebiennym jest APARAT HAASA lub HYRAX. Ten rodzaj aparatów jest wykorzystywany do rozszerzania szwu podniebiennego. APARAT HERBSTA jest aparatem dwuszczękowym służącym do leczenia wad przednio-tylnych w okresie skoku pokwitaniowego.

APARAT RETENCYJNY

Ostatnim rodzajem jest aparat retencyjny w postaci łuku. Aparat ten jest montowany po zakończonym leczeniu ortodontycznym na wewnętrznej powierzchni zębów. Zaleca się kontrolę retencji co najmniej raz w roku.

Co warto rozważyć przed podjęciem decyzji o leczeniu?

Podejmując leczenie ortodontyczne, pacjenci kierują się zwykle względami estetycznymi. Warto jednak zastanowić nad istotnymi zależnościami zdrowotnymi związanymi z wadą zgryzu. Pacjenci mający prawidłowy zgryz lepiej doczyszczają zęby i mają mniejszy problem z osadzaniem się kamienia nazębnego. Ponadto nieprawidłowy zgryz może prowadzić do patologicznego ścierania zębów, jak również powstawania recesji dziąsłowych. Udowodniono, że niektóre wady zgryzu prowadzą do niedokładnego przegryzania pokarmu. To z kolei powoduje problemy układu pokarmowego. Pamiętajmy więc, że leczenie ortodontyczne może zapewnić piękny, jednak przede wszystkim zdrowy uśmiech.

Aparat ortodontyczny na stałe czy ruchomy?

Decyzja o wyborze aparatu ortodontycznego zakładanego na stałe lub ruchomego zapadnie po konsultacji ortodontycznej, diagnozie i prezentacji planu leczenia, a także po rozmowie lekarza prowadzącego z pacjentem. Aby lepiej zrozumieć proces leczenia ortodontycznego zachęcamy do lektury kolejnych 2 artykułów na naszej stronie. W jednym z nich przeczytacie o różnicach pomiędzy zastosowaniem aparatu stałego i ruchomego, a w drugim o terapii ortodontycznej z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego ruchomego.

Ortodoncja cyfrowa – protokół Smileline

Od początku 2018 roku w Interdyscyplinarnej placówce Stomatologia Fudalej, świadczone są również zabiegi z zakresu ortodoncji, czyli leczenie wad zgryzu wg protokołu postępowania Smileline. Ortodoncja cyfrowa = Stomatologia Fudalej na warszawskim Żoliborzu i w Grodzisku Mazowieckim!

Warto wiedzieć, że Smileline to przede wszystkim wartości ważne dla każdego pacjenta:

• Gwarancja bezpieczeństwa terapii poprzez nadzór nad całym procesem planowania i leczenia przez prof. Piotra Fudaleja.
• Ortodoncja cyfrowa – czyli zastosowanie najnowocześniejszej technologii cyfrowej w leczeniu ortodontycznym, w leczeniu wad zgryzu.
• Korzystne ceny – niezwykle korzystną relację ceny do jakości świadczonych usług zawdzięczamy przede wszystkim zastosowaniu ww. nowości technologicznych!
• Wysoka jakość – dzięki naszemu ciągłemu zaangażowaniu w podnoszenie kwalifikacji na kursach w kraju i za granicą możemy zaoferować wszystkie możliwe sposoby leczenia oraz dobrać najlepszy rodzaj terapii dla każdego pacjenta. Stosujemy wyłącznie sprawdzone i skuteczne metody, ale jesteśmy również otwarci na nowości stomatologiczne. Oferujemy usługi w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki, chirurgii stomatologicznej, periodontologii oraz higieny jamy ustnej. Od początku 2018 roku również i ortodoncja, a zwłaszcza ortodoncja cyfrowa, jest jednym z naszych wyróżników.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1