Skip to main content

Prof. Piotr Fudalej mówi: „Już w niedalekiej przyszłości ortodonci będą powszechnie korzystali z technologii cyfrowych.”
O cyfrowej ortodoncji i nowoczesnych technologiach zmieniających światową i polską stomatologię polska redakcja Dental Tribune International, który jest wydawcą „DIGITAL. International magazine of digital dentistry” rozmawia z nowym Prezydentem-elektem Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego – prof. Piotrem Fudalejem.

Spis treści:
Historia ortodoncji oczami specjalisty
Jak bardzo zmieniła się ortodoncja?
Jak należy rozumieć termin: ortodoncja cyfrowa?
Czy nie da się już skutecznie leczyć wad zgryzu bez zastosowania najnowocześniejszego instrumentarium?

Historia ortodoncji oczami Prof. Piotra Fudaleja

Materiał z Prof. Piotrem Fudalejem w całości zostanie opublikowany na łamach najbliższego wydania kwartalnika „Digital” – poniżej najciekawszy fragment:

Jak bardzo zmieniła się ortodoncja od czasu, kiedy uzyskał Pan specjalizację na Uniwersytecie w Seattle i przeniósł swoją zawodową aktywność za granicę?

Ona zmienia się nieustannie! Przez dziesięciolecia do zaplanowania leczenia ortodontycznego niezbędne były gipsowe modele diagnostyczne. W Seattle miałem szansę oglądać modele gipsowe pacjentów leczonych w latach 50. ubiegłego wieku. One wyglądały dokładnie tak samo jak te, które robiliśmy w latach 90. Obecnie modele wirtualne niemal całkowicie wyparły modele gipsowe. Może jeszcze nie w Polsce, ale to wydarzy się i tu. Modele wirtualne mają wiele zalet, m.in. pozwalają na łatwe ich przesyłanie drogą internetową w celu konsultacji z bardziej doświadczonym lekarzem albo na symulowanie efektu leczenia. Wyrafinowane oprogramowanie komputerowe pozwala na zaprojektowanie aparatu wg potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Jak zatem należy rozumieć termin: ortodoncja cyfrowa?

Ortodoncja cyfrowa charakteryzuje się zastosowaniem technologii cyfrowej podczas zbierania dokumentacji pacjenta, przygotowania indywidualnego planu leczenia, symulacji tego, jak będzie wyglądał efekt leczenia, projektowania i wytworzenia aparatu ortodontycznego oraz interdyscyplinarnych konsultacji pomiędzy lekarzami różnych specjalności.

Czy to znaczy, że nie da się już dziś skutecznie leczyć wad zgryzu bez zastosowania najnowocześniejszego instrumentarium?

W niektórych przypadkach oczywiście się da, jednak w leczeniu pacjentów z ciężkimi czy średnio-ciężkimi wadami, nowoczesne technologie bardzo pomagają podczas planowania leczenia i już w jego trakcie. Myślę, że w niedalekiej przyszłości ortodonci będą już powszechnie korzystali z technologii cyfrowych.

Cały wywiad Dental Tribune z prof. Piotrem Fudalejem można przeczytać, klikając w link: https://pl.dental-tribune.com/news/juz-w-niedalekiej-przyszlosci-ortodonci-beda-powszechnie-korzystali-z-technologii-cyfrowych/

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1