Skip to main content

„Nasze odkrycia pokazują, że skutki cyklu miesiączkowego mogą nie ograniczać się do endometrium, ale mogą również wpływać na ekologię mikrobiologiczną jamy ustnej” – mówi Nagi han Bostanci, profesor ds. Badań nad zapaleniem – periodontologii na Wydziale Stomatologii. Badanie, do którego się odwołuje, dostarczyło nowych dowodów na to, że pomimo dbania o zęby i dziąsła, regulacja hormonów kobiecych powoduje przejściowe zmiany mikrobiologiczne w jamie ustnej, które mogą wpływać na pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej. Wysokie spożycie cukru w diecie i palenie są czynnikami ryzyka, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan jamy ustnej kobiet podczas cyklu miesiączkowego.

Dlatego tak istotne jest podnoszenie świadomości na temat zdrowia jamy ustnej kobiet przez całe życie.

Istnieje kilka etapów życia kobiet, podczas których zmiany poziomu hormonów zwiększają ich podatność na problemy zdrowotne (dojrzewanie, miesięczny cykl menstruacyjny, stosowanie środków antykoncepcyjnych, ciąża i menopauza). Ważne jest, aby podnosić krajową i światową świadomość wyjątkowych problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej w stylu życia kobiet.

Jest to szczególnie ważny wkład w stomatologię, ponieważ podkreśla potrzebę uwzględnienia aspektów fizjologii w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Kobiety są bardziej wrażliwe na niektórych etapach cyklu miesiączkowego. Dlatego powinny wiedzieć, kiedy zwiększyć intensywność higieny jamy ustnej i przeprowadzić profesjonalne badania przesiewowe.

A teraz coś dla rodziców!

Utrata mlecznych zębów, szczególnie tych pierwszych, jest dla dzieci rytuałem przejścia. I chociaż większość zębów mlecznych wypada, niektóre dzieci nie stracą ich wszystkich.Czasami dorosłe zęby po prostu się nie formują. W przeciętnej klasie jeden lub dwoje uczniów, czyli 6% dzieci, nie uformuje co najmniej jednego dorosłego zęba (nie dotyczy to tych z brakami zębów mądrości). Z tego i innych powodów ważne jest, aby dbać o zęby dziecka, ponieważ zdrowe mleczaki są najważniejsze dla zdrowia i dobrego samopoczucia zarówno obecnie, jak i w wieku dorosłym.

Dzieci też mają ubytki!

Podobnie jak w przypadku zębów dorosłych, w zębach mlecznych mogą powstawać ubytki (dziury). Bakterie powodujące próchnicę w jamie ustnej, regularne spożywanie słodkich napojów i przekąsek oraz złe szczotkowanie, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy.

Nieleczone ubytki mogą wpływać na nerwy i naczynia krwionośne wewnątrz zęba lub nawet je zabijać. Jeśli tak się stanie, Twoje dziecko może odczuwać silny ból zęba, który zwiastuje często infekcję. Są to jedne z najczęstszych powodów, dla których dzieci wymagają leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym.

W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie młodego zęba, jeśli jest zakażony lub posiada bardzo duży ubytek.

Jeśli mleczny ząb zostanie utracony, zanim dorosły następca będzie gotowy, zęby po obu stronach dryfują w przestrzeń. Z braku miejsca dorosły ząb może w końcu przemieścić się w niewłaściwym kierunku. W takich przypadkach jest bardziej prawdopodobne, że Twoje dziecko będzie potrzebować aparatu ortodontycznego.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1