Skip to main content

W utrzymaniu zdrowych zębów i w walce z chorobami dziąseł może pomóc joga, zmniejszając stan zapalny i pomagając zapobiegać suchości w ustach. Oczywiście szczotkowanie, nitkowanie, dobra opieka dentystyczna i stosowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej są ważne, ale wprowadzenie regularnej praktyki jogi może również mieć duży wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Spis treści:
Korzyści wynikające z uprawiania jogi
Joga redukuje stres
Joga redukuje stan zapalny
Joga powoduje, że organizm wytwarza ślinę!

Korzyści wynikające z uprawiania jogi, wpływające na zdrowie Twoich zębów

Na zdrowe zęby wpływa nie tylko odpowiednia higiena i wizyty kontrolne u stomatologa. Natomiast korzyści płynące z jogi wykraczają daleko poza lepszy wygląd i zwiększanie elastyczności. Ta forma ruchu może odgrywać dużą rolę właśnie w zwalczaniu chorób dziąseł i utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Joga redukuje stres

Joga obniża stres! Stres to coś, z czym ludzie borykają się każdego dnia. Przeprowadzono liczne badania łączące go z fizycznymi dolegliwościami. Im więcej stresu masz, tym więcej odczuwasz takich dolegliwości, jak napięte mięśnie, ból szyi czy głowy. Stres może również powodować problemy z zębami, zaciśniętą szczękę bądź bruksizm. Często zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami to ruchy nieświadome. Bruksizm często eskaluje w nocy, gdy ludzie śpią. Szczególnie gdy przez cały dzień towarzyszył im duży stres.

Z biegiem czasu może powodować poważne problemy stomatologiczne, takie jak:
• wyszczerbione zęby,
• złamane zęby,
• uszkodzenie policzka,
• bóle głowy,
• niewspółosiowość szczęk,
• ból szczęki,
• ból szyi,
• wrażliwość zębów,
• zużyte szkliwo zębów.
Istnieją praktyki jogi specjalnie zaprojektowane, aby pomóc ciału odzyskać siły po stresie.
Wykonywane regularnie mają na celu pomóc w walce z napięciem mięśniowym. Poświęcenie zaledwie 20 minut dziennie na ćwiczenia rozciągające i relaksujące może zapewnić lepsze zdrowie jamy ustnej.

Joga redukuje stan zapalny i wpływa na zdrowie zębów

Czy regularne uprawianie jogi pomoże w dbaniu o zdrowe zęby i dziąsła? Stany zapalne są odpowiedzialne za szereg problemów zdrowotnych. Mowa tu o chorobach dziąseł i próchnicy zębów. Zapalenie może być zlokalizowane w konkretnym miejscu lub rozległe w całym ciele. Zapalenie dziąseł może być spowodowane uogólnionym stresem. Dzieje się tak, ponieważ twoje ciało uwalnia określony hormon – kortyzol, który pomaga złagodzić stres.
Kiedy twoje ciało przechodzi w tryb „walcz lub uciekaj”, twój układ hormonalny wypompowuje kortyzol i zalewa nim ciało. Zadaniem kortyzolu jest działanie przeciwzapalne. Ma on pomóc Ci zachować spokój i nie poddać się w obliczu niebezpieczeństwa. Ale kiedy masz za dużo kortyzolu, działa to w odwrotny sposób i wywołuje u ludzi niepokój i stany zapalne.
Ciągłe życie w stresie może powodować przewlekłe stany zapalne, ponieważ organizm jest ciągle „podlewany” kortyzolem. Regenerujące pozycje jogi, które uspokajają układ hormonalny i pomagają organizmowi radzić sobie z nadmiarem kortyzolu, mogą również pomóc zmniejszyć stan zapalny dziąseł, który może powodować problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

Joga powoduje, że organizm wytwarza ślinę!

Ślina ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia Twoich ust. Ślina zapobiega wysychaniu jamy ustnej i wypłukuje resztki jedzenia i cząstki, które mogą prowadzić do próchnicy zębów i zapalenia dziąseł. Istnieje wiele różnych czynników, które mogą powodować, że organizm nie wytwarza wystarczającej ilości śliny, w tym:
• suche powietrze,
• alergie,
• kurz,
• oddychanie przez usta,
• choroba,
• leki.

Ludzie często odczuwają suchość w ustach, ponieważ ich organizm nie wytwarza wystarczającej ilości śliny. Joga może pomóc stymulować gruczoły ślinowe organizmu do naturalnego wytwarzania jej większej ilości. Niektóre pozycje jogi, takie jak skłony do przodu, naturalnie zachęcają organizm do wytwarzania większej ilości śliny, która zapewni zdrowie ustom. Istnieją nawet całe sekwencje ruchów, które pomagają wyeliminować suchość w ustach.
Regularna praktyka jogi ma wiele zalet. Nie ma znaczenia, czy uczęszczasz na zajęcia, czy ćwiczysz w domu, joga może pomóc Ci zmniejszyć stres i stany zapalne oraz promować dobre zdrowie jamy ustnej.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1