Skip to main content

Czy aparat ortodontyczny boli? Współczesne leczenie stomatologiczne, w tym i ortodontyczne nie powinno być kojarzone z bólem. Niewielkie dolegliwości ograniczają się zazwyczaj do dwóch, trzech dni po założeniu aparatu czy zmianie łuków i ograniczone są do wrażliwości uciskowej. Wrażliwość ta wynika z pośredniego działania łuku ortodontycznego, poprzez ząb na tkankę kostną. Pod wpływem sprężystości łuku powstają w kości obszary niedokrwienia, które umożliwiają przebudowę kości i przesunięcia zębów.

Spis treści:
Montaż
Pierwszy dzień
Dwa do trzech dni po umieszczeniu
Pięć dni po umieszczeniu
Co zrobić w takiej sytuacji?
Wizyty ortodontyczne

Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących aparatu ortodontycznego jest to, czy zakładanie go faktycznie boli? Sama procedura mocowania aparatu na zębach jest bezbolesna. Po włożeniu drutu ortodontycznego do nowo założonych zamków wystąpi niewielki ból lub dyskomfort, który może utrzymywać się od kilku dni do tygodnia. Większość pacjentów odczuwa pewien dyskomfort przez pierwsze 4 dni, do tygodnia, po wizycie aktywacyjnej. Twoje usta i policzki będą potrzebować odrobiny czasu, aby się przyzwyczaić. Wszystkie używane przez nas zamki i druty są nowoczesne i wywierają bardzo lekkie, ciągłe i biologicznie zdrowe siły, które znacznie zmniejszają ból związany z leczeniem ortodontycznym. Aby znacznie złagodzić dyskomfort, można zastosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, zwykle przyjmowane na bóle głowy oraz spróbować płukać jamę ustną słoną wodą.

Pierwszy dzień

Założenie aparatu ortodontycznego nie będzie w najmniejszym stopniu bolesne. W ciągu pierwszych kilku godzin jedzenie posiłków może potrwać dłużej, ale głównie dlatego, że przyzwyczajenie się do aparatu i nauka żucia z nim zajmuje trochę czasu. W niektórych przypadkach zęby mogą być bardziej wrażliwe niż zwykle. Należy unikać twardych, trudnych do żucia pokarmów. Postawić na rzeczy bardziej miękkie i płynne. W miarę upływu dnia możesz zacząć odczuwać lekki dyskomfort, gdy zęby zaczną się poruszać.

Dwa do trzech dni po umieszczeniu

Pierwsze dni będą trochę niewygodne. Dzieje się tak, ponieważ zęby rozpoczynają proces wyrównywania i nie są przyzwyczajone do nacisku łuku ani gumek. Zapewnimy i pokażemy, jak stosować wosk / silikon odciążający, aby w razie potrzeby nakładać go na aparat. Wosk / silikon tworzy gładką powierzchnię i łagodzi podrażnienia na wewnętrznych policzkach i ustach.

Pięć dni po umieszczeniu

Po pięciu dniach, do tygodnia, wszelkie początkowe dolegliwości związane z aparatem powinny ustąpić lub znacznie się poprawić. Zęby stopniowo aklimatyzują się do nowych warunków, a jedzenie powinno być dużo łatwiejsze. Niektóre twarde pokarmy mogą nadal stanowić wyzwanie dla użytkownika, ale w tym momencie można powrócić do normalnego jedzenia. Upewnij się, że unikasz pokarmów uważanych za „łamacze szyn”!

Co zrobić, jeśli aparat ortodontyczny boli?

W sytuacji, gdy aparat ortodontyczny boli – nie ma powodów do zmartwień. Każdy dyskomfort ortodontyczny można skutecznie leczyć. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty oraz ortodontyczny wosk / silikon pomogą złagodzić dolegliwości bólowe. Jeśli to możliwe, rozpocznij stosowanie leku przeciwbólowego, zanim zacznie się bolesność i kontynuuj co kilka godzin (zgodnie z zaleceniami producenta). Inne skuteczne i użyteczne środki zaradcze to rygorystyczne płukanie słoną wodą (ciepła woda połączona z taką ilością soli, jaką możesz tolerować, płukanie 6-12 razy dziennie).

Wizyty ortodontyczne

Konieczne są regularne wizyty ortodontyczne w celu zmiany drutów łukowych, zmiany elastycznych (kolorów) lub metalowych opasek wokół aparatu, dopasowania aparatu oraz monitorowania postępów leczenia ortodontycznego. „Szelki” działają poprzez stopniowe przesuwanie zębów do nowego i prawidłowego ustawienia, więc podczas regularnych wizyt wyrównawczych można zastosować delikatne aktywacje. Pierwsze kilka dni po dopasowaniu ortodontycznym lub po otrzymaniu nowego drutu może być nieco niewygodnie, ale pamiętaj, że ten dyskomfort szybko ustąpi.

Jeżeli masz więcej pytań – napisz bądź zadzwoń. Nasi konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00 pod numerem telefonu +48 883 11 33 11.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.