Skip to main content

Opierając się na ogromnej ilości dostępnych danych cyfrowych, znacznych postępach w wydajności sprzętu, a także postępach w podejściu algorytmicznym i programowym, obecne możliwości sztucznej inteligencji są bezprecedensowe. W medycynie, a zwłaszcza w stomatologii, opracowywanych jest coraz więcej zastosowań sztucznej inteligencji, a liczba publikacji naukowych w tej dziedzinie rośnie obecnie wykładniczo.

Światowa Federacja Dentystyczna FDI (FDI) uznaje sztuczną inteligencję za jedną z kluczowych technologii w zawodzie dentysty.

Sztuczna inteligencja w medycynie i stomatologii powinna pełnić uzupełniającą rolę w pracy praktyków klinicznych.
W stomatologii wykorzystywane są różnego rodzaju algorytmy programowe, które mają poprawić dokładność diagnozy stomatologicznej, zapewnić wizualizację anatomicznych wytycznych podczas leczenia, a dzięki możliwości analizy dużej ilości danych, przewidywać występowanie i rokowanie chorób jamy ustnej.

Sumienne i etyczne stosowanie sztucznej inteligencji w stomatologii musi odpowiadać na pytania: kiedy stosować sztuczną inteligencję oraz jak używać sztucznej inteligencji odpowiednio i odpowiedzialnie.

Pacjenci powinni być informowani o tym, w jaki sposób wykorzystywane są ich dane, a także o udziale procesu decyzyjnego opartego na sztucznej inteligencji.

Ponieważ wielu dentystów przyspiesza w kierunku integracji systemów sztucznej inteligencji z diagnostyką, prognostyką i leczeniem stomatologicznym, kwestie prawne i etyczne stają się jeszcze bardziej aktualne.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.