Skip to main content

Z biegiem lat zęby ulegają zużyciu podczas żucia. Czy wiesz również, że zęby mogą się także ciągle przemieszczać?

Oto przegląd 4 typowych zmian, jakie ortodonci obserwują u pacjentów.

1. Stłoczenie zębów dolnych
Z wiekiem kość szczęki traci gęstość i kurczy się. Niedopasowany rozmiar kości szczęki może prowadzić do stłoczenia przednich zębów dolnych, które może również wystąpić z powodu oddychania przez usta bądź w wyniku innych urazów twarzy.

2. Szczelina w przednich zębach
Przestrzeń między dwoma przednimi zębami jest określana jako diastema i może rozwijać się z różnych powodów. Stłoczenie zębów lub nieproporcjonalność szczęki mogą powodować stopniowe występowanie odstępów. Przełykanie, z naciskiem języka na przednie zęby (zamiast ustawiania go na dnie ust) może z czasem powodować rozłączenie się zębów. Choroba dziąseł jest kolejnym czynnikiem wywołującym odstępy z powodu możliwości wystąpienia stanów zapalnych.

3. Przesunięcie postortodontyczne zębów
Nasze ciało zmienia się przez całe życie, tak samo jak zęby. Po leczeniu ortodontycznym potrzebny jest element ustalający, aby utrzymać zęby w odpowiedniej pozycji. Z wiekiem, jeśli zęby wrócą na dawną pozycję lub zostaną utracone, potrzebne będą nowe odpowiednie elementy mocujące, aby zapobiec niechcianym zmianom.

4. Nieprawidłowe ugryzienia
Czy odczuwasz bóle głowy? „Klikanie” podczas żucia? Zgrzytasz zębami, a może nawet cierpisz na dziwnie zlokalizowany ból pleców? Możesz mieć nieprawidłowo ustawioną szczęką. Tego typu problem pojawia się, gdy żuchwa nie jest wyrównana. Te zmiany mogą być całkowicie normalne, ale to nie znaczy, że musisz z nimi żyć. Liczba dorosłych poddawanych leczeniu ortodontycznemu jest najwyższa w historii. Szacuje się, że to aż 1,61 miliona dorosłych!

Niezależnie od tego, czy masz osiem czy osiemdziesiąt lat, biologiczny proces leczenia ortodontycznego jest taki sam. Dorośli mają gęstszą tkankę kostną niż dzieci, więc leczenie może potrwać nieco dłużej. Wiek jednak nie powstrzymuje ruchu zębów. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami.

Zapraszamy na konsultację do naszych gabinetów oraz śledzenia aktywności na Facebooku!

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1