Skip to main content

Ostatnie badania opublikowane w British Dental Journal wykazały, że pomimo regularnego szczotkowania i nitkowania, duża część elitarnych sportowców zmaga się z powracającą próchnicą oraz zapaleniem dziąseł. Najprościej mówiąc – posiadają słabsze zęby!

Dlaczego sportowcy są narażeni na słabsze zęby?

Ponieważ często uzupełniają „paliwo” wysokokwasowymi napojami, żelami i batonami energetycznymi. Tego typu produkty mogą osłabić szkliwo i uszkodzić zęby z powodu wysokiej zawartości cukru.

Badanie wykazało, że prawie połowa (49%) elitarnych sportowców wytrzymałościowych miała nieleczoną próchnicę, a większość z nich- wczesne objawy zapalenia dziąseł.

Co więcej 94% z nich myje zęby co najmniej dwa razy dziennie, a 44% regularnie używa nici dentystycznej!

Kwas w napojach sportowych i żelach rozpuszcza szkliwo zębów. Zachodzi proces zwany odwapnieniem, który może prowadzić do ubytków. Po rozpuszczeniu szkliwo nie regeneruje się.

Dodając cukier z napojów i żeli sportowych, ryzyko podwaja się!

Płytka nazębna wykorzystuje cukier i skrobie jako swoje pożywienie i wydala kwas jako produkt uboczny. Jeśli płytka nie jest regularnie usuwana przez szczotkowanie i nitkowanie, narastanie jej może prowadzić do dodatkowego odwapnienia, ubytków, chorób dziąseł i utraty kości utrzymującej zęby na miejscu.

Co to oznacza dla pacjentów objętych leczeniem ortodontycznym?

Sportowcy w czasie leczenia ortodontycznego powinni być zawsze w stanie gotowości!

Widoczne białe ślady (odwapnienie) wokół zamków mogą pojawić się o wiele szybciej, jeśli nie zostanie usunięta płytka nazębna.

Dowiedz się więcej! Podsumowując – pomijaj napoje sportowe i żele energetyczne. Wybierz wodę lub inne, mniej kwaśne produkty. Jeśli nie jest to możliwe, staraj się pić swoje ulubione napoje przez słomkę. Pomocne może być również płukanie fluorkiem. Odwiedzaj swojego dentystę co sześć miesięcy w celu profesjonalnego czyszczenia i kontroli.

Zaufaj specjalistom Smileline! Możesz uzyskać zdrowy, piękny uśmiech w każdym wieku. Nasi specjaliści są ekspertami w ortodoncji i zapewnią Ci niepowtarzalny uśmiech.

Znajdź najbliższego specjalistą za pomocą naszej mapki.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1