Skip to main content

Prawdopodobnie każdy z nas widział, jak dziecko w stołówce wyjmuje swoją „wkładkę nazębną” przed zjedzeniem posiłku. Ostrożnie umieszcza ją w plastikowym pojemniku, aby upewnić się, że jest bezpieczna podczas jedzenia. Ten mały plastikowy bądź metalowy gadżet jest dla niego niezmiernie ważny i naywa się retainer.

Czy wiesz dlaczego retainer jest ważny?

Retainer to kawałek plastiku i metalu, który jest wykonany na zamówienie dla każdej osoby, która go potrzebuje. Pasuje do górnej części zębów i jamy ustnej. Nie ma dwóch podobnych, choć wiele z nich wygląda na pierwszy rzut oka identycznie.

Elementy wyrównujące są bardzo powszechne. W rzeczywistości większość osób (dzieci i dorośli), którzy mają aparaty ortodontyczne, muszą nosić elementy podtrzymujące. Jest on także zalecany osobom, która chcą wypełnić luki w zębach bądź rozwiązać swoje problemy z mową.

Dlaczego retainer jest tak istotny?

Może być potrzebny z kilku przyczyn. Najczęstszym powodem jest pomoc zębom w ustawieniu się w nowej pozycji po ściągnięciu aparatu. Ważne jest, aby nosić go, ponieważ w czasie wzrostu ciała, zęby zmieniają się. Element ustalający pomaga kontrolować przesunięcia, które zachodzą naturalnie. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, specjalista dopasuje retainer i powie, jak długo i kiedy go nosić. Na przykład może być konieczne zakładanie go przez cały dzień, przez 3 miesiące, ale dopiero w nocy. Niektóre dzieci mogą nosić swoje wkładki tylko w nocy, ale może być konieczne zakładanie go przez ponad rok.

Element ustalający ma za zdanie utrzymywać zęby w linii prostej. Bywa, że wkładkę nosi się, aby zamknąć przestrzeń między zębami lub po prostu przesunąć jeden ząb. W takich przypadkach aparat stały nie jest potrzebny, ponieważ elementy ustalające mogą wykonać zadanie. Często retainer będzie noszony przez kilka lat po to, aby zamknąć przestrzeń międzyzębową, a następnie utrzymać zamkniętą szczelinę, utrzymują przy tym zęby na miejscu. Kiedy nosisz wkładkę z jakiegokolwiek powodu, niektóre zęby mogą odczuwać ucisk, a nawet ból przez pierwsze kilka dni. Jeśli tego doświadczysz, nie martw się – jest to całkowicie normalne.

Retainer może rozwiązać wiele innych problemów występujących w jamie ustnej. Na przykład możesz cierpieć na zjawisko, w którym język zakrada się przez zęby podczas mówienia. Niektóre wkładki znane jako „elementy ustalające łóżeczkowe” lub „koszyk na język”, są zaprojektowane tak, aby specjalnie zamontowane uchwyty zapobiegały przemieszczaniu się języka między zębami podczas mówienia.

Jeżeli posiadasz więcej pytań na temat retainterów, koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami. Odpowiemy na każde pytanie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Zapraszamy także na naszego Facebooka!

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1