Wycisk ortodontyczny to jeden z najmniej lubianych zabiegów stomatologicznych. Czasami jest nawet odbierany jako… lekko przerażający!
Co warto wiedzieć o wyciskach ortodontycznych?
Wyciski ortodontyczne to odzwierciedlenie faktycznego stanu jamy ustnej w formie „negatywu” zarejestrowane masą alginatową.
Dodatkowo jest to jeden z najbardziej kluczowych elementów leczenia ortodontycznego. Na jego podstawie dokonywana jest wnikliwa analiza stanu uzębienia pacjenta.
Wyciski pobierane są za pomocą nakładki dopasowanej do zębów. Jest ona wypełniona substancją zwaną alginianem, która w ciągu kilku minut zmienia się z galaretowatej, w twardą gumowatą konsystencję.
Większość ludzi nie lubi tej tekstury. Niestety często pojawia się reakcja przypominająca odruch wymiotny. Dzieje się tak często, gdy materiał wyciskowy znajduje się w pobliżu tylnej części jamy ustnej. Nieprzyjemne odczucia i brak kontroli nad sytuacją powoduje, że ludzie nie przepadają za daną procedurą, a nawet mają przed nią fobię.
Dlatego w gabinetach SMILELINE staramy się cyklicznie wprowadzać nasze cyfrowe skanery.
Pobieranie skanu (nawet kilkukrotnie podczas leczenia), obrazuje pacjentowi na ekranie komputera postęp jego terapii.
Dodatkowo cyfrowy wycisk figuruje jako „dokumentacja medyczna online”, a pacjent może uzyskać do niego dostęp. Model klasyczny musi być przechowywany w gabinecie jako element dokumentacji lekarskiej.
Dodatkowo, cyfrowe modele diagnostyczne (początkowe i końcowe), służą do trafniejszej i bardziej szczegółowej oceny postępów leczenia.
Lekarz może nałożyć na początkowy model cyfrowy, model końcowy i dokładnie prześledzić oraz uwidocznić różnice jakie nastąpiły w procesie leczenia.
Jeżeli obawiałeś się wycisków – znaleźliśmy dla Ciebie rozwiązanie!
Zapisz się na konsultację.