Skip to main content

Czy zęby mądrości wpływają na kwestie związane z aparatem ortodontycznym? Zęby mądrości, oficjalnie znane jako trzecie zęby trzonowe, reprezentują dziwny czas przejścia w ludzkim szkielecie. Stopniowo dostosowują się do naszego środowiska i nowoczesnego stylu życia. W miarę zmniejszania się kości szczęki (żuchwy) – co ogólnie przypisuje się zmianom diety – zęby te stale się powiększają. Muszą jeszcze wiedzieć, że nie są potrzebne i często powodują problemy. Z tego powodu, te niezbyt mądre zęby zwykle wymagają ekstrakcji.

Spis treści
Dowiedz się więcej!
Problemy
Czy należy je usunąć?
Jak dbać o siebie po ekstrakcji ósemek?

Zanim zdecydujesz się na aparat ortodontyczny, dowiedz się więcej o zębach mądrości!

Decydując się na aparat ortodontyczny, warto wiedzieć, że zęby mądrości to ostatni zestaw zębów (ósemek), który ewentualnie wyżyna się między 16 a 25 rokiem życia – stąd ich popularna nazwa. Po jednej stronie szczęki, zarówno górnej, jak i dolnej znajduje się jedna trzecia trzonowca, co daje w sumie cztery. Jednak w przeciwieństwie do pierwszego i drugiego zęba trzonowego, nowoczesna szczęka ma niewiele miejsca, aby pomieścić trzeci. Najczęściej są zatłoczone sąsiednimi zębami.

Problemy z ósemkami

Uszkodzona ósemka jest najczęstszym stanem wynikającym z braku wystarczającego miejsca. Ząb uderzony pojawia się, gdy trzeci trzonowiec nie wyżyna się z dziąseł lub wychodzi tylko częściowo. Problemy, które mogą się rozwinąć obejmują ból, infekcję, obrzęk i/lub krwawienie dziąseł, obrzęk szczęki, chorobę dziąseł, próchnicę i trudności z otwieraniem ust. Może również wystąpić wzrost torbieli w kości szczęki – co może uszkodzić korzenie pobliskich zębów lub zniszczyć kość podtrzymującą zęby.

Sytuacje, w których ósemka rośnie w nieprawidłowy sposób:
– pod kątem do następnego zęba (drugi trzonowiec), pod kątem w kierunku tylnej części ust,
– pod kątem prostym do innych zębów, tak jakby ząb „leżał” w kości szczęki, prosto w górę lub w dół jak inne zęby, ale pozostaje uwięziony w kości szczęki.

Czy przed założeniem aparatu ortodontycznego należy usunąć zęby mądrości?

W przypadku osób noszących aparaty ortodontyczne, lekarz ortodonta może zalecić ekstrakcję zęba mądrości przed rozpoczęciem leczenia lub po jego zakończeniu.
Zgodnie z wieloma zdaniami ekspertów, dentyści często wolą usuwać ósemki, zanim spowodują one problemy – nawet gdy pacjent jest bardzo młody. W tym wieku korzenie nie zestalają się w kości szczęki i są łatwiejsze do usunięcia, niż u starszych pacjentów. Usunięcie ósemek w późniejszym okresie życia wiąże się również z nieznacznie wyższym ryzykiem uszkodzenia dużego nerwu w szczęce, zwanego dolnym nerwem zębodołowym. Młodsi pacjenci często również szybciej wracają do sedacji.
Ogólny dentysta może usunąć ósemki, ale w przypadku ich uszkodzenia konieczny będzie chirurg jamy ustnej, który jest specjalistą w usuwaniu tych zębów i jest uprawniony do wykonywania sedacji dożylnej, co wprawia pacjenta w stan półczuwania. Zalety sedacji dożylnej obejmują brak lęku podczas operacji, brak poczucia upływu czasu (ponieważ operacja może być długa, zwłaszcza jeśli usuwa się więcej niż jedną ósemkę) oraz brak pamięci o zabiegu.
Jednym z często zadawanych pytań, gdy pojawiają się zęby mądrości jest to, czy sprawią, że zęby się „stłoczą”. Może stać się to problemem, kiedy dana osoba jest po terapii ortodontycznej. Jednak nie ma obecnie badań potwierdzających, że zęby mądrości powodują znaczne skrzywienia ze względu na stłoczenie. W rzeczywistości, niezależnie od tego czy dana osoba posiada je, czy nie może doświadczać stłoczenia, ponieważ zęby naturalnie dryfują do przodu przez całe życie. Jedynym sposobem, który da nam pewność, że zęby nie będą się przemieszczać jest noszenie retencji.

Jak dbać o siebie po ekstrakcji ósemek?

Jeśli przechodzisz sedację dożylną, zostaniesz poproszony, aby ktoś odwiózł cię do domu po operacji. Przez pewien czas możesz być zmęczony. Umów się z kimś, kto zostanie z tobą, jeśli mieszkasz sam.
Twój dentysta lub chirurg jamy ustnej przekaże ci instrukcje dotyczące pielęgnacji po zabiegu przez pierwsze 24 godziny i później. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby uniknąć bolesnych powikłań, takich jak sucha nasadka. Spodziewaj się krwawienia i obrzęku twarzy. Możesz zostać poproszony o nakładanie okładów z lodu na opuchnięte obszary w kilkugodzinnych odstępach czasu. Antybiotyki będą przepisywane w celu zapobiegania infekcji. Konieczna może być wizyta kontrolna w celu usunięcia szwów i zbadania postępu gojenia.

Niezależnie od tego, czy planujesz poddać się leczeniu ortodontycznemu, dobre zdrowie jamy ustnej jest ważne dla wszystkich. Jeżeli podsiadasz pytania dotyczące przygotowania do rozpoczęcia terapii ortodontycznej, skontaktuj się z nami. Skierujemy cię do najbliższej twojemu miejscy zamieszkania placówki współpracującej ze Smileline.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1