Skip to main content

Ortodoncja – czego jeszcze nie wiesz, a powinieneś.

Niezależnie od tego, czy nazywasz ten proces „aparatem ortodontycznym” czy „prostowaniem zębów”, te 7 faktów na temat ortodoncji – pierwszej uznanej specjalizacji w branży dentystycznej – mogą Cię zaskoczyć.

1. Słowo „ortodoncja” ma pochodzenie greckie.„Orto” oznacza proste lub prawidłowe.
2. Ludzie mieli krzywe zęby od zawsze.
Krzywe zęby istnieją już od czasów neandertalczyka. Archeolodzy znaleźli egipskie mumie z metalowymi opaskami owiniętymi wokół zębów. Hipokrates pisał o „nieregularnościach” zębów około 400 rpne * – miał na myśli niedopasowane zęby i szczęki. Około 2100 lat później francuski dentysta Pierre Fauchard napisał o aparacie ortodontycznym w swojej przełomowej książce z 1728 r. O stomatologii, The Surgeon Dentist: A Treatise on the Teeth. Opisał bandeau, kawałek szlachetnego metalu w kształcie podkowy, który dosłownie przywiązywało się do zębów, aby je wyrównać.

3. Ortodoncja stała się pierwszą specjalnością stomatologiczną w 1900 roku.
Edward H. Angle był pierwszym ortodontą. Pierwszym członkiem zawodu dentystycznego, który ograniczył swoją praktykę wyłącznie do ortodoncji – ruchomych zębów i wyrównywania szczęk. Angle stworzył Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontów.

4. Złoto było metalem preferowanym dla aparatów ortodontycznych około 1900 roku.
Złoto jest plastyczne i rozciągliwe, więc łatwo było je kształtować na wzór aparatu.

5. Zęby poruszają się w odpowiedzi na nacisk rozłożony w czasie.
Niektóre naciski są korzystne, jednak niektóre mogę być szkodliwe. Działania takie jak ssanie kciuka lub połykanie w nietypowy sposób generują szkodliwy nacisk. Zęby można wypchnąć z miejsca, jednakże kość może okazać się zniekształcona. Ortodonci używają urządzeń takich jak aparaty ortodontyczne lub aparaty do wyrównywani w celu wywierania stałego, delikatnego nacisku na zęby, aby ustawić je w idealnej pozycji.

6. Zęby mogą się poruszać, ponieważ kość pęka i odbudowuje się.
Komórki zwane „osteoklastami” rozkładają kość. Komórki „Osteoblast” odbudowują kość. Proces ten nazywa się „przebudową kości”. Zrównoważona dieta pomaga w ich przebudowie. Dlatego dbaj o swoje kości i stosuj odpowiednią dietę!

7. Leczenie ortodontyczne to profesjonalna usługa.
To nie jest towar ani produkt. Rodzaj „urządzenia” używanego do poruszania zębami jest niczym więcej niż narzędziem w rękach eksperta. Każde narzędzie ma swoje zastosowanie, ale nie każde jest odpowiednie do każdego zadania. Piła i nóż do obierania służą do przecinania, ale nie używasz piły do ​​krojenia jabłka (w każdym bądź razie mamy nadzieję, że nie)!

Ortodoncja to także partnerstwo na rzecz sukcesu.

Leczenie ortodontyczne to partnerstwo między pacjentem a ortodontą. Podczas gdy ortodonta zapewnia fachową wiedzę, plan leczenia i urządzenia do prostowania zębów czy wyrównywania szczęki, to pacjent jest kluczem do sukcesu. Pacjent zobowiązuje się do przestrzegania instrukcji dotyczących szczotkowania i nitkowania. Obserwowania to co je i pije, oraz noszenia gumek (jeśli są przepisane). Co najważniejsze, pacjent zobowiązuje się do utrzymywania zaplanowanych wizyt u ortodonta. Zęby i szczęka mogą poruszać się we właściwych kierunkach i zgodnie z harmonogramem, gdy pacjent bierze czynny udział w leczeniu.

Wybierając Smileline możesz mieć pewność, że wybrałeś wysoko wykwalifikowanego specjalistę.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.