Skip to main content

Jeśli ktoś powie Ci, że Twoje dziecko powinno mieć wszystkie zęby stałe przed pierwszą wizytą u ortodonty, to „ktoś” jest w błędzie. W rzeczywistości odkładanie pierwszej wizyty u ortodonty do czasu, aż wszystkie stałe zęby pojawią się, jest w stanie wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Czy moje dziecko musi czekać, aż otrzyma wszystkie zęby stałe, aby zobaczyć się z ortodontą?

Usta dziecka to ruchliwe miejsce. Pomyśl o 6-latku. Wszystko rośnie, łącznie z kośćmi szczęki i twarzy. W wieku około 6 lat pojawiają się pierwsze stałe zęby trzonowe. Ich wymiana rozpoczyna się, gdy zęby mleczne wypadają i są zastępowane zębami stałymi o większych rozmiarach. Wszystko to dzieje się w przewidywalnej, określonej kolejności.

Dziąsła ukrywają około dwóch trzecich każdego zęba, a także całą kość utrzymującą je na miejscu. Mogą maskować stany, które utrudniają wyłanianie się zębów.

Rodzice powinni szukać wskazówek. Wczesna lub późna utrata zębów mlecznych może sygnalizować problem. Mogą więc wystąpić trudności z przeżuwaniem lub gryzieniem, z mówieniem i oddychaniem przez usta. Jeśli te wskaźniki nie zostaną uwzględnione, dopóki dziecko nie będzie miało wszystkich zębów stałych, a wzrost nie będzie zasadniczo zakończony, naprawienie problemu może być trudniejsze, niż gdyby leczenie miało miejsce wcześniej.

Leczenie ortodontyczne polega na stworzeniu zdrowego zgryzu – bonusem jest piękny uśmiech.

Celem leczenia ortodontycznego jest upewnienie się, że zgryz jest prawidłowy – zęby górne i dolne pasują do siebie jak zazębiające się koła zębate. Czas leczenia Twojego dziecka jest indywidualny i zależy od jego / jej indywidualnych potrzeb.

Niektóre dzieci mogą poczekać, aż będą miały wszystkie lub większość zębów stałych. Jednakże problemy ortodontyczne innych dzieci mogą być skuteczniej leczone, gdy obecne są zęby mleczne. Niektóre pociechy wymagają wspomagania wzrostu kości w górnej i dolnej szczęce. Ich leczenie można dopasować do przewidywalnych etapów rozwoju zębów i wzrostu fizycznego. Po wyrównaniu szczęki, piękny uśmiech jest dodatkowym efektem leczenia.

Oto, co mówią eksperci: 7 lat!

Smileline zaleca, aby dzieci miały pierwszą wizytę u nie później niż w wieku 7 lat. W przypadku wykrycia problemu i zalecenia leczenia, daje to możliwość zapewnienia możliwości najbardziej odpowiedniego leczenia, w najbardziej odpowiednim czasie.

Dentyści i ortodonci inaczej patrzą na usta. Smileline to połączenie „dwóch procesów w jednym”.

Obaj lekarze pracują w jamie ustnej. Ale perspektywy różnią się w zależności od opieki, jaką zapewniają.
Dentyści oceniają i promują ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Szukają ubytków i chorób dziąseł. Doradzają pacjentom w zakresie diety i higieny domowej. Monitorują ich pod kątem chorób, które pojawiają się w jamie ustnej lub wpływają na nią. Dentyści wykonują prześwietlenia rentgenowskie w celu odizolowania określonej części zębów w ramach procesu diagnostyki i planowania leczenia.

Ortodonci skupiają się na zgryzie każdego pacjenta. Używają „panoramicznych” promieni rentgenowskich do wizualizacji wszystkich zębów powyżej i poniżej dziąseł oraz szczęk. Zgryz to specjalizacja ortodontów.

W wieku 7 lat większość dzieci ma cztery zęby – stałe trzonowe i od czterech do ośmiu stałych przednich siekaczy. Ortodonta, dokonując kontroli u tak młodego pacjenta, może wychwycić i pomóc skorygować złe nawyki ustne, które mogłyby spowodować długotrwałe problemy ze szczęką. Jest to także odpowiedni wieku, aby zidentyfikować niedopasowania szkieletowe między szczękami. Może to ustrzec przed rozwinięciem się problemów zgryzu, które w późniejszym okresie życia mogłyby wymagać ingerencji chirurgicznej. Drogi rodzicu, nie odkładaj wizyty z dzieckiem u ortodonty na „ostatnią chwilę”.

Nasi specjaliści w Smileline, po gruntownym przeszkoleniu oraz w stałym kontakcie z Profesorem Piotrem Fudalejem zapewniają pełną analizę, doradztwo, plan leczenia oraz skuteczny monitoring postępów oraz stanu zdrowia całej jamy ustnej.

Chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat terapii ortodontycznej przeprowadzanej przez Smileline? Skontaktuj się z nami.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.