Skip to main content

Wielu dorosłych jest niezadowolonych ze swoich zębów. Z wiekiem stają się one często bardziej zatłoczone lub krzywe. Ponadto niektóre problemy z „ugryzieniem” i wyrównaniem stają się widoczne. Czasami zaczynają powodować ból lub uszkodzenia. Niektóre osoby dorosłe nie dorastały w rodzinach, które mogłyby sobie pozwolić na wysokiej jakości stomatologię lub ortodoncję i dlatego są zainteresowane prostowaniem zębów w późniejszym wieku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy leczenie ortodontyczne jest dla wszystkich.

Czy wiek wpływa na sukces leczenia ortodontycznego?

Odpowiedź jest skomplikowana. Chociaż istnieje idealny wiek do rozpoczęcia terapii, większość dorosłych może z powodzeniem wyprostować zęby.

Jaki jest najlepszy czas?

Ogólnie rzecz biorąc, ortodonci zgadzają się, że najlepszy wiek dla aparatów ortodontycznych to 10–14 lat. Jest kilka przyczyn.

Po pierwsze, zęby i szczęka wciąż rosną w tym wieku. Prostowanie zębów umożliwia zestalenie się szczęki i zakończenie rozwoju zębami w prawidłowym ułożeniu. Ponadto większość dzieci ma wiele zębów stałych w tym wieku, więc łatwiej jest wydać trafniejszą diagnozą i przygotować plan leczenia.

Po drugie, jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni do oglądania starszych dzieci i młodzieży z aparatami ortodontycznymi. W wielu społecznościach jest to niemal rytuał przejścia. Starsze nastolatki i dorośli mogą czuć się bardziej zawstydzeni klamerkami na zębach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje szeroka gama mniej widocznych opcji. Leczenie ortodontyczne to już o wiele więcej, niż metalowe klamerki.

Dorośli często muszą mieć aparat ortodontyczny przez dłuższy czas, ponieważ ich zęby urosły do źle wyrównanego kształtu. Ich szczęki nie rozwijają się i nie rosną. Ponadto dorośli mogą być zmuszeni do noszenia środków przytrzymujących, ponieważ ich zęby częściej powracają do swojego poprzednio nieprawidłowego kształtu.

Wiek nie jest jednak w żaden sposób czynnikiem ograniczającym

Ponadto tradycyjne aparaty ortodontyczne nie są jedynymi opcjami we współczesnych czasach.
Istnieją również klamry ceramiczne i z kości słoniowej, które nie są tak zauważalne, ponieważ mają ten sam kolor, co zęby. Ortodonci codziennie spotykają się z dorosłymi i chętnie pomogą Ci osiągnąć Twoje cele. Jak widać powyżej, leczenie ortodontyczne jest dla każdego. Bez względu na wiek.

Jeżeli posiadasz więcej pytań dotyczących leczenia ortodontycznego, skontaktuj się z nami.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1