Skip to main content

Aparat ortodontyczny dla dziecka w pewnych przypadkach może być koniecznością. Dlatego z pierwszą wizytą u ortodonty nie należy zwlekać zbyt długo. To, że dziecko podczas niej musi już mieć wszystkie zęby stałe – to mit. Wcześniejsza wizyta zwiększa szanse na skuteczniejsze leczenie wady zgryzu w przyszłości i wyłapanie pewnych nieprawidłowości na wczesnym etapie. Sugerujemy, aby pierwsze badanie ortodontyczne dziecka odbyło się pomiędzy 6 a 12 rokiem życia, w okresie intensywnego rozwoju i wzrostu uzębienia oraz szczęki.

Spis treści:
Kiedy warto udać się na wizytę?
Im wcześniej, tym lepiej?
Leczenie w wieku nastoletnim
Tylko stomatolog czy również ortodonta?
Dlaczego warto zdecydować się na leczenie?
Skutki uboczne
Higiena jamy ustnej

Kiedy warto udać się na wizytę i rozważyć założenie aparatu ortodontycznego u dziecka?

Mogą istnieć pewne okoliczności, które powinny skłonić rodziców do wcześniejszej wizyty u ortodonty i rozważenia aparatu ortodontycznego dla dziecka. Należą do nich wczesne objawy wad zgryzu, m.in. stłoczenia zębów, przerwy między zębami, zgryzy krzyżowe, nadmierne wysunięcie lub cofnięcie żuchwy. Wzmożoną czujność należy również zachować, jeśli dziecko ma nawyki, takie jak np.: ssanie kciuka, smoczka, obgryzanie ołówków, oddychanie przez usta, chrapanie, trudności z przeżuwaniem, gryzieniem lub mówieniem. Wskazaniem do przeprowadzenia konsultacji u ortodonty może być uraz szczęki lub zębów, wczesna utrata zębów mlecznych czy wady genetyczne wpływające na rozwój twarzoczaszki.

Im wcześniej, tym lepiej?

Niektóre dzieci mogą poczekać, aż będą miały wszystkie lub większość zębów stałych, ale w innych przypadkach problemy ortodontyczne mogą być skuteczniej leczone, gdy obecne są jeszcze zęby mleczne. Czasem konieczne jest wspomaganie wzrostu kości w górnej i dolnej szczęce – w takich wypadkach wczesna diagnoza jest kluczowa.

Dlatego na pierwszą wizytę w Smileline serdecznie zapraszamy już sześcioletnie i siedmioletnie dzieci, ponieważ wczesna diagnoza i leczenie wad zgryzu to wiele potencjalnych korzyści dla dziecka.

Podczas pierwszej wizyty u ortodonty lekarz przeprowadzi badanie stomatologiczne i oceni rozwój zgryzu dziecka. W przypadku wykrycia problemu i zalecenia leczenia, daje to możliwość zapewnienia jego realizacji w najbardziej odpowiednim czasie.

Leczenie w wieku nastoletnim

Jeżeli Wasze dziecko jest już starsze i wkracza w wiek nastoletni, to nie wszystko stracone – to również jest świetny czas, pod wieloma względami nawet optymalny, na rozpoczęcie leczenia. Jeśli chodzi o rozwój kości to wtedy kości szczękowe i żuchwowe wciąż się rozwijają, co ułatwia przesuwanie zębów i korekcję wad zgryzu. W tym okresie tempo zmian w uzębieniu jest dynamiczne, co pozwala na szybsze osiągnięcie efektów leczenia. Nie bez znaczenia jest też wzmożona motywacja – nastolatki często są bardziej zainteresowane dbaniem o wygląd i estetykę uzębienia, co może pozytywnie wpływać na ich współpracę z ortodontą i przestrzeganie jego zaleceń.

Tylko stomatolog czy również ortodonta?

Obaj lekarze pracują w obrębie jamy ustnej, ale ich perspektywa różni się w zależności od opieki, jaką zapewniają. Dentyści oceniają ogólny stan zdrowia jamy ustnej, zębów i przyzębia. Doradzają pacjentom w zakresie diety i higieny. Monitorują ich pod kątem chorób, które pojawiają się w jamie ustnej lub wpływają na nią. Ortodonci skupiają się przede wszystkim na zgryzie pacjenta. Zajmują się profilaktyką jego wad, leczą je na podstawie przygotowanego planu leczenia, zakładają aparaty ortodontyczne i kontrolują przebieg leczenia.

Nasi specjaliści od ortodoncji w Smileline po gruntownym przeszkoleniu, pozostając w stałym kontakcie z Profesorem Piotrem Fudalejem, zapewniają pełną analizę, doradztwo, plan leczenia oraz skuteczny monitoring postępów oraz stanu zdrowia całej jamy ustnej.

Dlaczego zdecydować się na aparat ortodontyczny dla dziecka?

Aparat ortodontyczny dla dziecka to wiele potencjalnych korzyści – oprócz takich oczywistych, jak pozytywne zmiany w wyglądzie i estetyce uzębienia, możemy do nich zaliczyć poprawę zdrowia dziąseł, zębów, funkcji żucia i mówienia – w tym zapobieganie rozwojowi wad wymowy. Spośród wszystkich pytań dotyczących dzieci, które otrzymujemy w Smileline, oprócz tych, na które już staraliśmy się powyżej odpowiedzieć, do najczęstszych należy – jakie są skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego?

Skutki uboczne

Skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego u najmłodszych pacjentów są zazwyczaj podobne do tych, które występują u dorosłych, ale mogą pojawiać się częściej lub być bardziej nasilone. Do najczęstszych należą podrażnienia jamy ustnej. Dzieci mogą być bardziej narażone na otarcia i podrażnienia policzków, warg, języka i dziąseł ze względu na delikatniejszą błonę śluzową. Mogą u nich częściej występować afty lub owrzodzenia. Ból może być bardziej dokuczliwy, bo mają niższy próg jego odczuwania – zwłaszcza na początku leczenia, gdy zęby przyzwyczajają się do aparatu. Dzieci mogą mieć trudności z mówieniem i jedzeniem, dopóki nie przyzwyczają się do aparatu.

Higiena jamy ustnej

Pewne problemy mogą wiązać się z higieną jamy ustnej. Aparat może utrudniać dzieciom dokładne czyszczenie zębów, co może prowadzić do nagromadzenia się płytki nazębnej i resztek pokarmowych, a w konsekwencji do próchnicy i chorób dziąseł. Dlatego szczególnie ważne jest, aby uczyć dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu i regularnie je kontrolować.

Ale głowa do góry – zdecydowana większość dzieci nie doświadcza żadnych poważnych problemów podczas noszenia aparatu.

Natomiast ważne jest, aby w trakcie leczenia ortodontycznego regularnie zabierać dziecko na wizyty kontrolne, monitorować postępy terapii i upewniać się, że nie wystąpiły żadne problemy.

Smileline znajduje się już w całej Polsce. Chętnie rozwiejemy wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące leczenia dzieci. Odpowiemy na pytania, kiedy dzieci powinny odwiedzić ortodontę, jak długo powinny nosić aparat oraz powiemy więcej na temat akcesoriów ortodontycznych.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1