Skip to main content

Regularne wizyty u dentysty są tak samo ważne jak wizyty u lekarza. Zwłaszcza jeśli po zjedzeniu zimnych pokarmów lub napojów zaczynasz odczuwać stałe bóle zębów. Ważne jest znalezienie źródła wrażliwości, aby zalecić odpowiednie leczenie. Jeżeli chcesz w międzyczasie złagodzić ból, możesz wypróbować kilka domowych środków zaradczych, aż do następnej wizyty u dentysty.

Kilka domowych sposobów na uśmierzenie bólu przy wrażliwych zębach

Dowiedz się, jak samodzielnie poradzić sobie z bólem wynikającym z wrażliwych zębów.

Odczulająca pasta do zębów

Odczulająca pasta do zębów zawiera związki, które pomagają chronić zakończenia nerwowe przed czynnikami drażniącymi. Najbardziej aktywnym składnikiem jest azotan potasu. Jest to związek, który blokuje sygnały bólowe przemieszczające się z nerwu w zębie do mózgu. Po kilku zastosowaniach Twoja wrażliwość zmniejszy się. Dentyści zalecają również używanie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i płynów do płukania jamy ustnej o niskiej zawartości kwasu lub fluoru.

Płukanie słoną wodą

Sól jest skutecznym środkiem antyseptycznym i może również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Aby złagodzić objawy bólu spowodowane wrażliwymi zębami, przepłucz gardło słoną wodą dwa razy dziennie.\

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru jest łagodnym środkiem antyseptycznym. Jest powszechnie stosowany do wspomagania sterylizacji skaleczeń, oparzeń i innych ran, aby zapobiec infekcji. Możesz również użyć nadtlenku jako płynu do płukania ust, aby leczyć dziąsła i zapobiegać stanom zapalnym.

Miód i ciepła woda

Miód jest środkiem przeciwbakteryjnym. Może przyspieszyć okres gojenia, zmniejszyć ból, obrzęk i stan zapalny. Aby zmniejszyć ból wrażliwych zębów, wypłucz usta ciepłą wodą z łyżką miodu.

Kurkuma

Kurkuma może być stosowana jako leczenie przeciwzapalne. Zawiera związek zwany kurkuminą, znany ze swojego działania przeciwzapalnego. Stosowano go w zabiegach ajurwedyjskich, w leczeniu zaburzeń trawiennych oraz jako środek przyspieszający gojenie się ran.

Zielona herbata

Zielona herbata to kolejny produkt znany ze swoich właściwości zdrowotnych. Jest stosowany w profilaktyce raka i badaniach zdrowia układu sercowo-naczyniowego ze względu na jego działanie przeciwutleniające i właściwości przeciwzapalne. Zielona herbata może również pomóc w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Kapsaicyna

Kapsaicyna to związek występujący w papryczkach chili. To właśnie sprawia, że te papryczki są ostre. Kapsaicyna ma właściwości przeciwbólowe i jest stosowana w leczeniu zespołu pieczenia jamy ustnej poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i bólu. W przypadku wrażliwych zębów można stosować kapsaicynę jako żel do stosowania miejscowego lub do płukania ust.

Ekstrakt waniliowy

Ekstrakt waniliowy posiada właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Jest stosowany w leczeniu bólu i dyskomfortu niemowląt, gdy zaczynają ząbkować.

Aby leczyć wrażliwe zęby, wlej ekstrakt waniliowy na wacik. Nałóż go na dziąsła na kilka minut i powtarzaj proces tak często, jak to konieczne.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1