Skip to main content

Prostsze zęby pełnią funkcje żucia, gryzienia i mówienia skuteczniej, niż zęby krzywe. Ponadto prosty uśmiech dodaje pewności siebie, jest estetyczny dla oka i może pomóc w zapobieganiu wielu dolegliwościom stomatologicznym.
Istnieje kilka rodzajów wad zgryzu, w tym zgryz przodozgryzowy, zgryz dolny, zgryz krzyżowy i “przeludnienie”. Każdy z tych problemów wpływa negatywnie na funkcjonalność i estetyczny wygląd zębów.

Oto krótki przegląd niektórych głównych zaburzeń związanych z krzywymi zębami

Zapalenie przyzębia

Zapalenie przyzębia lub choroba dziąseł zaczyna się od infekcji bakteryjnej, która jest spowodowana nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Krzywe zęby są trudne do skutecznego czyszczenia, co oznacza, że ​​w trudno dostępnych miejscach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, płytka nazębna i bakterie. Proste zęby są znacznie łatwiejsze do czyszczenia i są mniej narażone na choroby dziąseł.

Uraz zęba

Proste zęby tworzą mocną ścianę, co oznacza, że ​​prawdopodobieństwo wystąpienia urazów jest mniejsze. Krzywe zęby są słabsze i często wystają, przez co są znacznie bardziej podatne na obrażenia zewnętrzne.

Nierówne zużycie

Krzywe zęby powodują, że niektóre zęby pracują ciężej niż inne podczas gryzienia i żucia. Proste zęby równomiernie rozkładają obciążenie, co oznacza mniejsze ryzyko kontuzji i lepszą estetykę.

Zęby można prostować za pomocą aparatu ortodontycznego lub niestandardowych nakładek wyrównujących. Aparat ortodontyczny jest zwykle mocowany do zębów na określony czas. Zamki i łuki są regularnie napinane przez ortodontę i usuwane po zakończeniu leczenia. Aparat stały można umieścić na przedniej lub tylnej stronie zębów i jest skuteczny w większości typów wad zgryzu.

Jeśli masz pytania dotyczące ortodoncji i prostowania zębów, zapytaj nas o najlepszą dla siebie opcję.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.