Skip to main content

Na pytanie „czy warto nosić aparat na zęby” oczywiście nie można udzielić jednej uniwersalnej odpowiedzi. W uzyskaniu jej pomóc może nam jedynie ortodonta, który oceni, jakiego rodzaju wadę zgryzu posiadamy, o jakim nasileniu oraz jakie efekty możemy osiągnąć, stosując określone metody leczenia. Dopiero taka ilość informacji będzie wystarczająca do podjęcia przez nas decyzji.

Spis treści:
Korzyści
Poprawa zdrowia jamy ustnej
Poprawa dykcji
Dyskomfort

Czy warto nosić aparat na zęby? Poznaj płynące z niego korzyści

Jeżeli już okaże się, że mamy wadę kwalifikującą się do leczenia, to prawdopodobnie odkryjemy wiele powodów, dla których warto nosić aparat na zęby. Zapewne intuicyjnie wyczuwamy niektóre z nich, np. najczęściej wymieniane, jak poprawa wyglądu uśmiechu. Proste zęby sprawiają, że my stajemy się bardziej pewni siebie, a przez to i uśmiech staje się bardziej atrakcyjny. To z kolei może mieć znaczący wpływ na samoocenę i kontakty społeczne.

Poprawa zdrowia jamy ustnej

Poprawa zdrowia jamy ustnej to już motywacja może mniej oczywista niż ta estetyczna, ale bardzo ważna, bo proste zęby są po prostu łatwiejsze do czyszczenia, co zmniejsza ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Krzywe zęby czasem utrudniają prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie, a to z kolei prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
Ponadto proste, właściwie ustawione względem siebie, zęby lepiej gryzą i przeżuwają, co zmniejsza ryzyko bólu stawów skroniowo-żuchwowych. Poprawiają zresztą nie tylko komfort żucia, ale i przełykania. Z kolei wyeliminowanie problemów z żuciem może pomóc wyeliminować dolegliwości żołądkowe i problemy z trawieniem.

Poprawa dykcji

Kolejną zaletą noszenia aparatu jest poprawa dykcji. Wady zgryzu mogą utrudniać prawidłową wymowę niektórych głosek, a wyeliminowanie jej sprawia, że mówimy wyraźniej i z mniejszym wysiłkiem. Język i wargi mogą się wreszcie prawidłowo ustawić podczas mówienia i mają właściwe podparcie. Jeśli nasza wada polega na tym, że górne zęby nie stykają się z dolnymi zębami podczas zwarcia szczęk, to może to powodować problemy z wymową głosek, takich jak „s”, „z”, „c”, „t”, „dz” i „d”. Jeżeli z kolei nasza żuchwa wysunięta jest do przodu w stosunku do szczęki, to możemy mieć kłopoty z wymową głosek, takich jak „f” i „v”.
Istnieją wady o takim nasileniu, że przestrzeń między górnymi i dolnymi zębami jest, nawet podczas zwarcia szczęk tak duża, że może nie tylko powodować problemy z wymową wszystkich głosek, ale także z połykaniem, a nawet oddychaniem. Jak zatem widzimy dobrze dobrany aparat korygujący ustawienie i rotację zębów, może korzystnie wpłynąć nawet na niektóre podstawowe czynności fizjologiczne czy – poprzez modyfikację przepływu powietrza – poprawić artykulację głosek.

Czy warto nosić aparat na zęby, jeśli sprawia on dyskomfort?

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto nosić aparat na zęby, należy pamiętać, że oprócz wielu wyżej wspomnianych korzyści, wiąże się to również z pewnymi niedogodnościami, na szczęście przejściowymi. Ostatecznie zalety płynące z wyleczenia wady zgryzu przewyższają dyskomfort, który może wystąpić w trakcie całego procesu.

Ból i podrażnienia

Noszenie aparatu może powodować ból i podrażnienia, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Metalowe elementy aparatu mogą pocierać o wnętrze ust, policzki i wargi, powodując podrażnienia. Specjalny wosk ortodontyczny może pomóc w złagodzeniu tych problemów. W pierwszych dniach po założeniu aparatu można odczuwać nacisk i ból w zębach, ponieważ aparat zaczyna działać, przesuwając je. Ten ból zwykle ustępuje po kilku dniach. Podobnie po każdej wizycie kontrolnej, podczas której ortodonta zmienia ustawienia aparatu, może wystąpić podobne uczucie.

Ograniczenia w diecie

Ograniczenia w diecie najbardziej dają się we znaki dzieciom, którym czasem trudno zrezygnować z twardych, lepkich pokarmów, które niestety mogą uszkodzić aparat lub utrudnić jego czyszczenie.

Czasochłonność

Czasochłonność leczenia, to mankament, z którym niestety należy się liczyć. Leczenie ortodontyczne może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od rodzaju wady zgryzu. W przypadku naprawdę niewielkich korekt może trwać około 6-12 miesięcy. Są to zazwyczaj przypadki kosmetyczne, gdzie zęby wymagają jedynie minimalnych przesunięć. W przypadkach średniozaawansowanych dotyczących większości pacjentów noszenie aparatu ortodontycznego zamyka się w okresie od 1,5 do 2 lat. W tym czasie aparat koryguje umiarkowane wady zgryzu i przesunięcia zębów. W najbardziej skomplikowanych przypadkach, leczenie może trwać od 2 do 3 lat lub nawet dłużej. Dotyczy to poważnych wad zgryzu, dużych przesunięć zębów lub sytuacji, które wymagają dodatkowych procedur, takich jak zabieg chirurgiczny czy operacja ortognatyczna.

Pomimo trudności wiążących się z przebiegiem leczenia ostatecznie poprawa jakości życia wynagradza pacjentom ten wysiłek. Zwiększenie pewności siebie, lepsze przeżuwanie, dykcja oraz zmniejszenie ryzyka problemów zdrowotnych w przyszłości to nagrody warte noszenia aparatu przez jakiś czas.

Warto jeszcze przypomnieć, że leczenie ortodontyczne jest dostępne dla osób w każdym wieku. Prawie nigdy nie jest za późno, aby poprawić swój uśmiech i zdrowie jamy ustnej. Coraz więcej dorosłych decyduje się na poprawę swojego uśmiechu i zdrowia jamy ustnej za pomocą aparatu na zęby.

Przed podjęciem decyzji o leczeniu oczywiście ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Bardzo pomoże w tym konsultacja z ortodontą, z którym możemy omówić swoje potrzeby i oczekiwania oraz dowiedzieć się więcej o samym leczeniu.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1