Skip to main content

Znajomość tajników higieny jamy ustnej przy leczeniu aparatem ortodontycznym może pomóc w utrzymaniu zdrowia zębów i uniknięciu poważnych uszkodzeń.

O czym warto wiedzieć, nosząc aparat ortodontyczny?

Bez względu na wiek i historię dentystyczną, noszenie aparatu ortodontycznego może być poważną zmianą w naszym życiu. Terapia nie tylko wpływa na Twój wygląd, ale także może czasami utrudniać jedzenie, mycie zębów i ich nitkowanie. Poniższe wskazówki dotyczące życia z aparatem ortodontycznym ograniczą te komplikacje do minimum, umożliwiając swobodne życie podczas prostowania zębów:

Zakazana żywność

Niektóre pokarmy mogą złamać lub „zatykać” aparat ortodontyczny, dlatego należy ich całkowicie unikać. Obejmują one:

  • masło orzechowe w małymi kawałkami orzeszków,
  • karmelki, toffi i inne żelki,
  • twarde cukierki,
  • orzechy,
  • guma do żucia.

Zapoznaj się z listą wszystkich zakazanych potraw przed założeniem aparatu. Im szybciej wiesz, czego nie jeść, tym łatwiej będzie unikać tych, które mogą uszkodzić sprzęt.

Jedz ostrożnie.

Oprócz z natury niebezpiecznej żywności istnieje wiele produktów, które można jeść, ale należy zachować ostrożność. Frytki i inne chrupiące potrawy spożywaj powoli i w małych ilościach. Owoce i warzywa należy gotować lub pokroić na małe części. W przypadku chleba, odrywaj małe kawałki i jedz powoli.

Pamiętaj o szczotkowaniu.

Podczas gdy większość ludzi myśli, że wystarczy szczotkować zęby tylko dwa razy dziennie, osoby z aparatem ortodontycznym powinny to robić po każdym posiłku. Rozpocznij szczotkowanie wzdłuż obszaru między aparatem ortodontycznym a zębami.

Niezawodne płukanie

Zanim umyjesz zęby, opłucz usta wodą. To rozluźnia cząsteczki jedzenia, które utkwiły w środku, ułatwiając szczoteczce wykonywanie swojej pracy.

Odpowiednia szczoteczka do zębów

Wybierz szczoteczkę z miękkim włosiem, ponieważ będzie ona mniej inwazyjna dla aparatu i dziąseł. Możesz także zdecydować się na elektryczną.

Odbarwienia

Jeżeli decydujemy się na aparat ceramiczny, musimy bardziej uważać na produkty barwiące zęby oraz pozostawiające osad, aby nie doprowadzić do przebarwień ligatury.

Przyszli pacjenci obawiają się, że aparat na zębach może kolidować z trybem życia bądź wykluczyć ich z pewnych codziennych czynności. Jednakże należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne nie wprowadzi diametralnych zmian w życiu pacjenta.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1