Skip to main content

Bez wątpienia słyszałeś, że witaminy i minerały są dobre dla ogólnego stanu zdrowia. Ale czy wiesz, że istnieją witaminy, które są szczególnie przydatne dla Twoich zębów i mogą poprawić Twój uśmiech?

Co wpływa na przyspieszenie leczenia ortodontycznego?

Zdrowe zęby lepiej reagują na leczenie ortodontyczne, więc upewnij się, że spożywasz pokarmy zawierające następujące witaminy i minerały:

Wapń

Wystarczająca ilość wapnia w diecie jest głównym elementem zdrowia jamy ustnej. Jest również ważną witaminą w czasie leczenia ortodontycznego. Dba o to, by Twoje zęby były wystarczająco mocne, aby poddać się leczeniu ortodontycznemu, które często wiąże się z ich przesuwaniem.Wapń chroni również zęby przed próchnicą, a dziąsła przed chorobami. Jest również niezbędny w procesie gojenia kości dotkniętych jakąkolwiek korektą ortodontyczną.

Magnez

Magnez jest niezbędny do zdrowego tworzenia tkanki szczęki i dziąseł. Jest zalecany przez ortodontów jako środek wspomagający wzrost i utrzymanie zdrowych zębów. Wspiera również normalne funkcjonowanie mięśni, bicie serca i utrzymuje mocne kości.Poza tym magnez jest uaktywniany w wielu reakcji biochemicznych w organizmie, a jego niedobór powoduje zmęczenie. Zawsze powinieneś mieć pewność, że Twój organizm ma wystarczającą ilość tego minerału.

Żelazo

Żelazo to minerał, który pomaga zapobiegać owrzodzeniom jamy ustnej. Wspiera również zdrowy układ odpornościowy, reguluje temperaturę ciała i dodaje energii. Żelazo sprawia, że zęby są mocne. Jeśli cierpisz na anemię lub masz niski poziom żelaza, po pewnym czasie odczują to także w negatywny sposób Twoje zęby.

Witamina A

Witamina A wspomaga jamę ustną, zwiększając przepływ śliny, wypłukując w ten sposób wszelkie bakterie. Utrzymuje również zdrowe tkanki jamy ustnej i błony śluzowe. Ta witamina wspiera również zdrowie kości. Wystarczająca jej ilość pozwala ortodontom skutecznie poruszać zębami w obrębie szczęki bez uszkodzeń.

Witamina B2

Ta witamina (znana również jako ryboflawina) znajduje się zwykle w produktach mlecznych. Zapobiega powstawaniu uszkodzeń w jamie ustnej i wspiera zdrowie tkanek miękkich jamy ustnej. Niski poziom witaminy B2 może powodować wtórne pieczenie w ustach.

Witamina C

Witamina C skutecznie walczy ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Jest szczególnie ważna w czasie leczenia ortodontycznego, kiedy występuje wiele podrażnień. Pomaga również leczyć wszelkie rany w jamie ustnej.

Witamina D

Witamina D sprawia, że organizm skutecznie wchłania wapń z pożywienia. Ponadto niski poziom tej witaminy może spowodować wystąpienie zespołu pieczenia w ustach.Poważny niedobór witaminy D może również powodować utratę masy kostnej lub zwiększać ryzyko uszkodzenia jej- czego nie chcesz podczas noszenia aparatu ortodontycznego!Najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie odpowiedniej dawki witaminy D, jest wyjście na zewnątrz w słoneczny dzień! Jeżeli potrzebujesz porady żywieniowej, nie wahaj się zapytać specjalistów Smieline. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie to klucz do sukcesu ortodontycznego.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.