Jeżeli bóle głowy uniemożliwiają Ci normalne życie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zażywasz leki z niewłaściwej przyczyny. Często wiele silnych bólów głowy jest spowodowanych napięciem mięśni. Jest to problem zdrowotny, który może być związany ze zgryzem.
Gdy zęby wywołują ból głowy.
Istnieje wiele problemów dentystycznych, które mogą powodować ból głowy.
Zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ)
Staw skroniowo-żuchwowy łączy dolną szczękę z kością skroniową czaszki. Z powodu urazów szczęki, zapalenia stawów, zabiegu dentystycznego lub infekcji może rozwinąć się TMJ, czyli dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego. Chociaż ból jest odczuwany w mięśniach szczęki, możesz go również odczuwać w okolicach głowy. Może się zdarzyć, że niezbędne będzie leczenie korekcyjne, takie jak aparat ortodontyczny.
Zgryz „zmęczony”
Źle ustawione zęby lub ich brak mogą sprawić, że zgryz nie będzie stabilny, zmuszając mięśnie szczęki do cięższej pracy.
Ponieważ nie zrobisz sobie przerwy od żucia, przepracowane mięśnie żuchwy mogą stać się napięte i ostatecznie bolesne. Czasami jednak ból może być skierowany w kierunku Twojej głowy.
Brak równowagi mięśniowej
Kiedy mięśnie szczęki są napięte, utrzymanie równowagi głowy może być trudne. Napięte mięśnie, staną się krótsze, co spowoduje mocny ból szyi i ramion.
Kiedy udać się do dentysty?
Jeśli zastanawiasz się, czy bóle głowy są spowodowane problemami z zgryzem, następujące objawy będą dla Ciebie wskazówką:- ból za oczami,- ból szczęki po przebudzeniu,- bruksizm (zgrzytanie zębami),- nietypowe dźwięki ze szczęk,- silny ból głowy lub skóry głowy.
Jeśli cierpisz z tego powodu, musisz skontaktować się z dentystą.
Zbada on Twoje zęby, mięśnie i stawy żuchwy, aby upewnić się, że „stres zębów” jest przyczyną bólów głowy. Jeśli tak, leczenie skupi się na poprawie zgryzu, aby zmniejszyć napięcie w szczęce.