Skip to main content

Jak ważne jest mycie zębów?

Zespół dentystów, asystentek stomatologicznych i higienistek stomatologicznych jest świadkiem tego, co się dzieje, gdy pacjenci nie myją regularnie zębów. Z perspektywy specjalistów nie ma nic ważniejszego niż konsekwentna, zdyscyplinowana pielęgnacja jamy ustnej w domu – a wszystko zaczyna się od regularnych nawyków szczotkowania.Główna przyczyna wszystkich negatywnych skutków ubocznych pomijania szczotkowania – które wkrótce omówimy – ma związek z bakteriami w jamie ustnej.

Według badań zdrowia jamy ustnej setki szczepów bakterii mogą zasiedlić jamę ustną. Większość ludzi ma jedynie około 30-70 rodzajów bakterii, ale nawet ta stosunkowo ograniczona liczba, może siać spustoszenie w zębach, dziąsłach i języku.

Ilekroć jeden dzień szczotkowania jest pomijany (a kto nie robił tego od czasu do czasu?), nagromadzenie bakterii powoduje różnego rodzaju zagrożenia dla zdrowia zębów.

Przyjrzyjmy się, co się dzieje, gdy pozostawiasz szczoteczkę bezczynną tylko na 24 godziny.Dlaczego Dni Bez Szczotkowania są Dniami Probakterii.Oto kilka negatywnych skutków ubocznych pominięcia szczotkowania przez jeden dzień:

Pojawia się nieświeży oddech. To prawda – wystarczą 24 godziny, aby bakterie zaczęły się na poważnie rozmnażać, co powoduje nieprzyjemny zapach.

Zaczynają tworzyć się ubytki. Zaledwie jeden dzień bez szczotkowania zasadniczo rozwija „czerwony dywan” dla ubytków. Jeśli dasz bakteriom jeden metr, zajmą one kilometry – w każdym razie takie warunki sprzyjają gromadzeniu się bakterii i płytki nazębnej do tego stopnia, że w zębach tworzą się małe wgłębienia. Te doły są początkowymi stadiami ubytków.

Twoja jama usta potrzebuje konserwacji.

Zęby wymagają regularnych okresów konserwacji i napraw. Szczotkowanie wspomaga ten proces dzięki codziennemu fluorowaniu. Kiedy twoje zęby nie otrzymują tego codziennego zastrzyku z pomocnego fluoru, twoje usta nie są w stanie utrzymać status quo.

Dziąsła doświadczają stanu zapalnego.

Zapalenie ma miejsce, gdy pojawiają się obcy najeźdźcy. Pominięte szczotkowanie pozwala bakteriom „atakować” dziąsła. Kiedy tak się dzieje, markery stanu zapalnego natychmiast się podnoszą. Szczotkowanie trzyma złoczyńców na dystans – to pierwsza linia obrony przed szkodliwymi bakteriami. Kiedy ta początkowa ściana upada nawet na jeden dzień, w zasadzie pozwalasz na inwazję – nie jest to idealne rozwiązanie dla optymalnego zdrowia jamy ustnej!

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.