Skip to main content

Chociaż „aparaty stałe” dla majsterkowiczów mogą brzmieć kusząco, nie dajmy się oszukać! Mogą one bowiem powodować trwałe uszkodzenie dziąseł, a nawet prowadzić do utraty zębów!

Jak nastolatki wykonują „tanie aparaty ortodontyczne”?

Gumki są jednym z kluczowych „narzędzi” wykorzystywanych przy majsterkowaniu. Niektóre filmy na YouTube pokazują jak młodzież używa tanich gumek do włosów, obcinając je i zawiązując wokół zębów, które chcą przesunąć. Vlogger instruuje nastolatki, aby nosiły „opaski” przez co najmniej kilka tygodni. Podkreśla, że „będzie bolało, szczególnie w ciągu pierwszych kilku dni… ale nie można się poddawać, ponieważ jest to całkowicie skuteczne”. Niestety, ale tego typu zabiegi jedyne co mogą zagwarantować, to utratę przednich zębów.

Inny YouTuber opublikował film o swoich aparatach do majsterkowania, określając je jako „proste narzędzia”. Według niego są one w stanie zamknąć lukę w zębach przednich bez użycia stałego aparatu. Radzą nawet, że podczas gdy gumki ranią, „ból znacznie zmniejsza się z czasem”.

Pewien amerykański student stworzył plastikowe elementy wyrównujące DIY i wykorzystał je, próbując wyprostować zęby bez nadzoru specjalisty. Zęby i dziąsła zostały uszkodzone w czasie tego typu eksperymentu.

Dlaczego aparaty ortodontyczne DIY są złym pomysłem?

Leczenie ortodontyczne to coś więcej niż tylko piękny uśmiech. Cały proces polega na poruszaniu zębami, jak i całą szczęką, co może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, zgryzu, a nawet na kształt twarzy. Próba samodzielnego zamknięcia luki lub wyprostowania zębów, znacznie zwiększa ryzyko infekcji i poważnego uszkodzenia dziąseł, co może ostatecznie doprowadzić do utraty uzębienia. Warto również wziąć pod uwagę, że naprawa szkód spowodowanych zabiegami DIY może być znacznie droższa, niż inwestycja w specjalistyczną opiekę ortodontyczną.

Jeśli potrzebujesz leczenia ortodontycznego, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami, którzy posiadają wiedzę na temat danych procesów.

Leczenie ortodontyczne przeszło długą drogę od czasów metalowych aparatów ortodontycznych. Istnieje cała gama współczesnych zabiegów ortodontycznych, które zostały zaprojektowane tak, aby były mniej zauważalne i wygodne, dlatego warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje leczenia. W międzyczasie należy uważać na zabiegi polegające na przemieszczaniu zębów za pomocą gumek, nici dentystycznych lub innych przedmiotów! Prostowanie zębów zawsze najlepiej pozostawić ekspertom.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat terapii ortodontycznej, zapraszamy do kontaktu oraz śledzenia naszego profilu na Facebooku.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1