Grupa aparatów samodzielnie zakładanych i wyjmowanych przez pacjenta. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego wykonywany jest przez technika dentystycznego w laboratorium po uprzednim pobraniu wykonaniu skanu wewnątrzustnego lub skanu tradycyjnego wycisku i zaprojektowaniu aparatu przez lekarza. Aparat ruchomy noszony jest według zaleceń lekarza zwykle kilkanaście godzin w ciągu doby. Leczenie aparatem ruchomym wymaga od pacjenta dużej systematyczności. W przeciwnym wypadku, leczenie może zakończyć się niepowodzeniem. Stosowany u dzieci i młodzieży tradycyjny aparat składa się zwykle z akrylowej płyty i elementów dodatkowych takich jak: łuki, śruby oraz sprężyny. Konstrukcja takich aparatów jest indywidualnie dobierana dla każdego pacjenta. Nawet systematyczne noszenie aparatu ruchomego przez dzieci i młodzież nie wyklucza konieczności leczenia w przyszłości aparatem stałym. Aparat ruchomy często przygotowuje pacjentów do leczenia aparatem stałym poprzez niwelowanie głównej wady zgryzu. Dzięki temu można uchronić pacjenta przed operacyjnym dopasowaniem szczęk w wieku dorosłym.
Wyjmowane nakładki ortodontyczne typu aligner
Jednym z rodzajów aparatów ruchomych jest aparat przeźroczysty typu aligner (clear lub invisalign). Są to nakładki dobrane indywidualnie dla pacjentów, które należy nosić co najmniej 20 godzin w ciągu doby. Aparat ten jest niewidoczny i zdejmuje się go jedynie przed jedzeniem i myciem zębów. Pacjent otrzymuje od lekarza trzy komplety nakładek, które różnią się grubością. Następnie, pacjent nosi każdą z nich przez okres 1 tygodnia. Po tym czasie ponownie wykonywane są wyciski do nowych nakładek. Długość leczenia zależy od wady zgryzu.
Wyjmowane aparaty retencyjne
Do aparatów ruchomych należy również aparat retencyjny wyjmowany. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego konieczne jest utrzymanie efektu leczenia. Aby nie dopuścić do nawrotu wady zgryzu stosowane są retencje stałe i/lub płytki retencyjne akrylowe lub termoformowalne (do noszenia w trakcie snu).
Aparat ortodontyczny stały czy ruchomy?
Decyzja o tym zapadnie po konsultacji ortodontycznej, diagnozie i prezentacji planu leczenia. Podjęta zostanie po rozmowie lekarza prowadzącego z pacjentem. Aby lepiej zrozumieć proces leczenia ortodontycznego zachęcamy do lektury 2 artykułów na naszej stronie.
z nich poświęcony jest omówieniu leczenia z wykorzystaniem – aparat ortodontyczny stały
poświęcamy krótkiemu wprowadzeniu i porównaniu zastosowania – aparat stały czy ruchomy?
Ortodoncja cyfrowa – protokół Smileline
Od początku 2018 roku w Interdyscyplinarnej placówce Stomatologia Fudalej, świadczone są również zabiegi z zakresu ortodoncji, czyli leczenie wad zgryzu wg protokołu postępowania Smileline. Ortodoncja cyfrowa = Stomatologia Fudalej na warszawskim Żoliborzu i w Grodzisku Mazowieckim!
Warto wiedzieć, że Smileline to przede wszystkim ważne dla każdego pacjenta:
- Gwarancja bezpieczeństwa terapii poprzez nadzór nad całym procesem planowania i leczenia przez prof. Piotra Fudaleja
- Ortodoncja cyfrowa – czyli zastosowanie najnowocześniejszej technologii cyfrowej w leczeniu ortodontycznym, w leczeniu wad zgryzu
- Korzystne ceny – niezwykle korzystną relację ceny do jakości świadczonych usług zawdzięczamy przede wszystkim zastosowaniu ww. nowości technologicznych!
- Wysoka jakość – dzięki naszemu ciągłemu zaangażowaniu w podnoszenie kwalifikacji na kursach w kraju i za granicą możemy zaoferować wszystkie możliwe sposoby leczenia oraz dobrać najlepszy rodzaj terapii dla każdego pacjenta. Stosujemy wyłącznie sprawdzone i skuteczne metody, ale jesteśmy również otwarci na nowości stomatologiczne. Oferujemy usługi w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki, chirurgii stomatologicznej, periodontologii oraz higieny jamy ustnej. Od początku 2018 roku również i ortodoncja a zwłaszcza ortodoncja cyfrowa jest jednym z naszych wyróżników.