Skip to main content

Aparat ortodontyczny to urządzenie służące do korekcji wad zgryzu. Oprócz niego na zęby działają również inne siły, pochodzące od języka, warg oraz związane z żuciem. Ortodonta bierze wszystkie te czynniki pod uwagę, podczas planowania leczenia i dobierania odpowiedniego aparatu i jego regulacji.

Spis treści:
Elementy i działanie
Korzyści z leczenia
Dlaczego warto dbać o to, by zęby były proste?
Metody prostowania zębów
Profesjonalna terapia

Z czego składa się aparat ortodontyczny i jak działa?

Działanie aparatu ortodontycznego opiera się na wywieraniu siły na zęby, która stopniowo przesuwa je do pożądanej pozycji. Siła ta może być generowana przez różne elementy, takie jak:
zamki – małe metalowe lub plastikowe elementy przyklejane do powierzchni zębów, do nich mocowane są inne elementy aparatu,
ligatury – cienkie druciki lub gumki mocujące łuk druciany do zamków,
łuk druciany – sprężysty drut biegnący przez zamki na wszystkich zębach, jest kształtowany na wzór idealnego łuku zębowego i wywiera siłę na zęby, aby je przesunąć.
Dodatkowe elementy stosowane w niektórych aparatach do wywierania bardziej precyzyjnej siły na określone zęby to np. sprężyny i śruby.
Siła wywierana przez aparat może powodować resorpcję kości (“rozpuszczanie” i wchłanianie tkanki kostnej wokół korzeni zębów – to normalna część procesu przebudowy), proces ten jest powolny i stopniowy, ale z czasem prowadzi do przemieszczenia zębów do pożądanej pozycji.

Korzyści z leczenia

Aparat ortodontyczny jest w stanie poprawić linię żuchwy i pozytywnie wpłynąć na harmonię twarzy, a ponadto prawidłowo przeprowadzone leczenie sprawi, że wady zgryzu nie uwydatnią efektów starzenia się. Nieleczona wada może z kolei prowadzić do przyspieszenia wyżej wspomnianego procesu. Może nastąpić zapadanie się tkanek miękkich (wargi, policzki) – na skutek obniżenia wysokości zwarcia zębów lub stłoczenia – i pogłębienia zmarszczek mimicznych. Ponieważ aparat tworzy mocne podparcie dla tkanek miękkich, zmarszczki są wygładzone, a usta bardziej wydatne. Można więc wyzbyć się uprzedzeń i dać porwać modzie. Krótka analiza świata celebrytów pokazuje, że nawet największe gwiazdy światowego kina czy sceny muzycznej – Nicolas Cage, Tom Cruise czy Katy Perry – dały się namówić na prostowanie zębów aparatem.

Dlaczego warto dbać o to, by zęby były proste? Zdziwisz się jak wiele znamy powodów!

Prostsze zęby pełnią funkcje żucia, gryzienia i sprzyjają dobrej dykcji skuteczniej niż zęby krzywe. Ponadto prosty uśmiech dodaje pewności siebie, jest estetyczny i może pomóc w zapobieganiu wielu dolegliwościom stomatologicznym.
Istnieje wiele rodzajów wad zgryzu i każda z nich wpływa negatywnie na funkcjonalność i estetyczny wygląd zębów.

Oto krótki przegląd niektórych zaburzeń związanych z wadami zgryzu i ich negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia, którym aparat ortodontyczny może zapobiec.

Zapalenie przyzębia

Zapalenie przyzębia (paradontoza) zaczyna się od infekcji bakteryjnej, która jest spowodowana nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Zachodzące na siebie zęby uniemożliwiają skuteczne czyszczenie, co powoduje gromadzenie się zanieczyszczeń, płytki nazębnej i bakterii w trudno dostępnych miejscach. Dobry zgryz poprawia skuteczność zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej i mniejszą podatność na choroby dziąseł.

Urazy zębów

Proste zęby tworzą mocną ścianę, co oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia urazów jest mniejsze. Krzywe zęby są słabsze i często wystają, przez co są znacznie bardziej podatne na obrażenia zewnętrzne.

Nierówne zużycie

Zły zgryz powoduje, że niektóre zęby pracują ciężej niż inne podczas gryzienia i żucia. Proste zęby równomiernie rozkładają obciążenie, co oznacza mniejsze ryzyko kontuzji i lepszą estetykę.

Jak można prostować zęby i dlaczego warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Zęby można prostować za pomocą aparatu ortodontycznego, który jest zwykle mocowany do zębów na określony czas, a jego zamki i łuki są regularnie napinane przez ortodontę i usuwane po zakończeniu leczenia. Drugą metodą prostowania zębów są indywidualne nakładki ortodontyczne. Podjęcie decyzji odnośnie rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, to masa rodzących się w naszej głowie wątpliwości. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju terapia dla naszych zębów, to nie tylko możliwość posiadania pięknego uśmiechu, ale także ukłon w stronę naszego zdrowia.

Na samym początku pacjenci obawiają się bólu, możliwości odczuwania dyskomfortu, a najbardziej – estetyki. Najczęstsze pytanie padające na wizycie brzmi – „Jak będę wyglądać z klamerkami?”. Po czasie jednak okazuje się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Aparat ma bowiem wiele zalet!

Profesjonalna terapia

Terapia ortodontyczna jest w stanie wyleczyć wiele nieprawidłowości w ułożeniu zębów i szczęk. Należy jednak pamiętać, że efekty leczenia ortodontycznego zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj wady zgryzu, wiek pacjenta, jego dyscyplina podczas leczenia oraz jakość opieki stomatologicznej.
Trzeba pamiętać, że leczenie ortodontyczne jest złożonym procesem, który wymaga wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Dlatego aby prawidłowo zdiagnozować wadę zgryzu, opracować plan leczenia, dobrać odpowiedni aparat ortodontyczny i monitorować postępy pacjenta – skontaktuj się z naszym specjalistą.
Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości dotyczące ortodoncji i prostowania zębów i dobierzemy najlepszą dla Ciebie opcję leczenia.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1