Skip to main content

Aparat ortodontyczny, mimo że jest niezwykle popularnym sposobem prostowania zębów, wciąż jest owiany tajemnicą. Zanim będziesz miał okazję porozmawiać z ortodontą, większość twoich ustaleń prawdopodobnie nastąpi online. Internet może być świetnym źródłem informacji, ale uważaj – nie wszystko, co przeczytasz, będzie wiarygodne. Aby pomóc w uporządkowaniu faktów, zajmiemy się niektórymi z najczęstszych mitów dotyczących aparatów ortodontycznych.

Aparaty są nieatrakcyjne

To chyba największy mit ze wszystkich! Przez długi czas „klamerki” były synonimem „szablozębstwa”, przedstawiane jako „uncool”. Do momentu kiedy to pojawiły się w świecie mody. Pokazały się na wybiegu oraz przyozdobiły słynne twarze, w tym Gwen Stefani, Emmę Watson i Serenę Williams. Jeżeli jednak naprawdę nie odpowiada Tobie metalowy aparat, zawsze możesz wybrać ceramiczny!

Aparat ortodontyczny jest tylko dla nastolatków

Nie ma jednak górnej granicy wieku dla leczenia ortodontycznego, więc nigdy nie jest za późno, aby poprawić swój uśmiech. Klamerki „niewidzialne” stały się bardzo popularne wśród dorosłych.

Prostowanie zębów zajmuje lata

W tym micie jest pewne ziarno prawdy. Czasami osiągnięcie „idealnego” uśmiechu może zająć kilka lat. Szczególnie, jeśli Twoja wada jest bardzo złożona lub potrzebujesz opieki multidyscyplinarnej (pomoc różnych specjalistów).

Średnio leczenie ortodontyczne trwa około 12 do 18 miesięcy. Jeśli jednak jedyną troską jest wygląd przednich zębów – a jesteś zadowolony ze sposobu, w jaki układa się Twój zgryz – leczenie można ukończyć w mniej niż rok. Czasami w ciągu kilku miesięcy.

Aparat ortodontyczny jest trwałym rozwiązaniem

To istotny punkt. Po zakończeniu terapii ortodontycznej zęby prawdopodobnie będą się ruszać. Dzieje się tak dzięki elastycznym włóknom, które są rozciągane podczas leczenia ortodontycznego, przyciągające zęby do pierwotnej pozycji.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje rozwiązanie. Po leczeniu ortodontycznym Twój ortodonta może – i powinien – zapewnić retencję. Wkładka retencyjna może być stała lub ruchoma, a jej zadaniem jest po prostu trzymać zęby w nowej pozycji.

Powinna być ona noszona przez czas nieokreślony. Na każdym etapie, nawet po latach, jeśli przestaniemy- zęby mogą się zacząć poruszać. Aparat retencyjny jest dyskretny (nosimy go tylko podczas snu).

Zapraszamy pacjentów zainteresowanych leczeniem ortodontycznym do zapoznania się z ofertą SmileLine oraz do kontaktu.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.