Skip to main content

Pytanie – czy warto nosić aparat ortodontyczny – jest pytaniem, które musimy postawić bardzo indywidualnie. Są przypadki, kiedy interwencja ortodontyczna jest wręcz niezbędna do poprawnego funkcjonowania, ale są i takie, kiedy leczenie ortodontyczne zaspokaja mniej elementarne potrzeby niż np. prawidłowe żucie czy wyraźne mówienie. Przynajmniej pozornie – mniej. Bo jeśli głębiej zastanowimy się, czy zadowolenie ze swojego wyglądu albo dobre samopoczucie wynikające z tego, że dobrze czujemy się z własną twarzą i uśmiechem, nie są aby jednymi z podstawowych filarów naszego komfortowego funkcjonowania – kryteria konieczności leczenia przestają być już takie oczywiste.

Spis treści:
Nie wiesz co zrobić?
Od czego zależy zadowolenie pacjentów z leczenia ortodontycznego?
Rozwiewamy wątpliwości
Podejmij decyzję i ciesz się pięknym uśmiechem

Nie wiesz, czy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Wiele osób ma wątpliwości, czy warto zastosować aparat ortodontyczny w ich przypadku, ale już samo ich pojawienie się najczęściej prowadzi do wniosku, że tak – jak najbardziej warto. Zanim jednak przeanalizujmy to zagadnienie i zobaczmy, czy nasze argumenty zdołają nieco złagodzić obawy związane z jego noszeniem, a zwiększyć do tego motywację, przytoczymy pewne słowa. W 1877 roku pisał je Aleksander Scheller w swoim dziele „Zęby i sposób unikania i leczenia ich cierpień” – „Na całej bowiem przestrzeni kuli ziemskiej, zamieszkałej przez ludy ucywilizowane, nie masz cierpienia bardziej rozpowszechnionego pomiędzy wszelkimi warstwami społeczeństwa, cierpienia, które by ogólniej napadało wszystkich, bez różnicy płci i wieku, jak choroby zębów. Pomimo tego, żadna może część naszego organizmu, nie bywa tak lekceważoną.”
Powszechność występowania tego rodzaju problemów, ale i lekceważenie stanu uzębienia, jak również spychanie go na margines naszego dbania o zdrowie, pomimo upływu czasu – jest nadal aktualne. Mało tego – czasem wywołuje skutki, których intuicyjnie nie wiążemy z tymi zaniedbaniami, np. z obniżonym nastrojem, skłonnością do niewyrażania uczuć czy z unikaniem kontaktów towarzyskich.

Od czego zależy zadowolenie pacjentów z leczenia ortodontycznego?

Zadowolenie pacjentów z leczenia ortodontycznego może zależeć od wielu czynników, takich jak: wiek pacjenta, rodzaj wady zgryzu, czas trwania leczenia i jakość opieki ortodontycznej. Jednak ogólnie, badania przeprowadzane na grupach pacjentów po zakończeniu leczenia ortodontycznego, wskazują, że odsetek zadowolenia z jego podjęcia jest wśród nich bardzo wysoki. Szczególnie, jeśli chodzi o pozytywną ocenę wyników – w tym estetycznych – i wpływ na życie codzienne. Co ciekawe, zdecydowana większość pacjentów uznawała aparat ortodontyczny za wygodny w noszeniu.
Badania nad zadowoleniem pacjentów z leczenia ortodontycznego stanowią cenne źródło informacji dla osób, które rozważają podjęcie tego rodzaju terapii. To, jak inni pacjenci postrzegają leczenie i jakie są w ich odczuciu jego długoterminowe korzyści, jest często – obok opinii lekarskiej – koronnym argumentem za podjęciem decyzji o jego rozpoczęciu.

Nie wiesz, czy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny? Rozwiewamy wątpliwości!

Gdy zastanawiamy się, czy warto zdecydować się na noszenie aparatu ortodontycznego, z reguły skupiamy się na kilku problemach związanych z przebiegiem całego leczenia. Rozważmy zatem wszystkie argumenty „za” i „przeciw”, nie skupiając się tylko na negatywnych stronach danej sytuacji. W ogólnym rozrachunku okazuje się bowiem, że leczenie ortodontyczne przyniesie więcej korzyści niż strat.

Ból

Jednym z aspektów, które mogą powstrzymywać przed podjęciem leczenia jest spodziewany ból, a przynajmniej dyskomfort. Należy jednak pamiętać, że są to dolegliwości krótkoterminowe, w ogólnym rozrachunku opłacalne, jeśli chodzi o bilans korzyści i strat. Ponadto w wielu przypadkach, są one naprawdę pomijalne.

Wygląd zewnętrzny

Dla części leczących się istotnym aspektem jest ich wygląd podczas trwania terapii. Są osoby, które aparat ortodontyczny uważają za atut, wyróżnik i oznakę statusu, ale jeżeli do nich nie należysz, to pamiętaj, że istnieje wiele różnych typów aparatów, w tym aparaty przezroczyste i aparaty lingwalne, które są mniej widoczne.

Czas trwania leczenia

Czas trwania leczenia jest kolejnym wzbudzającym emocje czynnikiem, branym pod uwagę podczas podejmowania decyzji o tym, czy warto się na nie zdecydować. Jest to parametr ustalany indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania przypadku, ale często okres od 12 do 24 miesięcy jest wystarczający, a uzyskany efekt może cieszyć nas przez całe życie.

Koszty

Koszty – powszechnie panująca opinia o ich wysokości podczas leczenia ortodontycznego, może być dla wielu osób zniechęcająca. Warto jednak rozważyć różne opcje finansowania i wziąć pod uwagę, że efekt, jaki dzięki nim uzyskamy, może być dla nas – w wielu wymiarach – bezcenny.

Higiena jamy ustnej

Niektórzy pacjenci obawiają się utrudnionej higieny jamy ustnej, która oczywiście jest faktem. Ale nasi specjaliści udzielą Ci wskazówek, jak radzić sobie z tym wyzwaniem, a czas tej wyjątkowej mobilizacji, może pomóc uniknąć problemów z próchnicą i chorobami dziąseł w przyszłości.

Wpływ na życie

Wpływ na życie codzienne i ograniczenia w diecie, to często podnoszone przez przyszłych pacjentów potencjalne niedogodności. Prawdą jest, że podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy unikać niektórych pokarmów, ale istnieje wiele innych, często zdrowszych opcji, które można jeść. Większość osób szybko przyzwyczaja się do tych ograniczeń i nie stanowią one większego problemu w codziennym życiu.

Powodzenie leczenia

A co, jeśli leczenie ortodontyczne się nie uda? Ryzyko niepowodzenia leczenia ortodontycznego jest niskie, ale w Smileline przed rozpoczęciem leczenia nasz ortodonta omówi z Tobą jego przebieg, potencjalne czynniki ryzyka i ewentualne ograniczenia. Po to tworzymy plan leczenia, dopasowując go do Twoich potrzeb, żeby jego przebieg był spokojny, harmonijny i skuteczny.
Leczenie ortodontyczne może przynieść wiele korzyści zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych. Chociaż wiąże się z pewnymi niedogodnościami i wyzwaniami, korzyści, jakie dzięki niemu odniesiemy zrekompensują nam je z nawiązką.

Podejmij decyzję, czy warto nosić aparat ortodontyczny i ciesz się pięknym uśmiechem

Decyzja o tym, czy warto nosić aparat ortodontyczny i o ewentualnym podjęciu leczenia ortodontycznego może być istotnym powodem do samozadowolenia i uporania się z jakimś obszarem naszej frustracji. Dbanie o zdrowie jamy ustnej i zgryzu jest ważnym aspektem dbania o siebie, a aparat ortodontyczny jest narzędziem, które może pomóc w osiągnięciu tego celu. Dlatego warto skorzystać z możliwości i udogodnień, jakie oferuje nam współczesna medycyna i zdecydować się na noszenie aparatu ortodontycznego po to, żeby później przez lata cieszyć się osiągniętą poprawą zdrowia i uśmiechu.
Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto nosić aparat ortodontyczny, zapraszamy do gabinetów Smileline, aby omówić Twoje indywidualne potrzeby i oczekiwania z wykwalifikowanym lekarzem ortodontą.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1