Skip to main content

Aparat ortodontyczny dla dorosłych to narzędzie do korekcji wad zgryzu u osób dojrzałych. Leczenie ortodontyczne u dorosłych, tak naprawdę przebiega podobnie jak u dzieci, ale ma również swoją specyfikę.

Spis treści:
Proces leczenia
Zasada działania
Różnorodne modele
Jakie czynniki wziąć pod uwagę?
Konsultacja

Proces leczenia aparatem ortodontycznym wad zgryzu dorosłych

Rozpoczęcie procesu leczenia aparatem ortodontycznym dorosłych w każdym przypadku musi poprzedzić konsultacja z ortodontą i diagnoza. Lekarz omówi z pacjentem dostępne opcje leczenia ortodontycznego, czas jego trwania, możliwe komplikacje i oczekiwane rezultaty. Na tym etapie ważne jest, aby pacjent poinformował ortodontę o wszystkich swoich schorzeniach, przyjmowanych lekach i alergiach.

Plan leczenia

Kolejnym krokiem jest sporządzenie indywidualnego planu leczenia, który ortodonta opracuje na podstawie diagnozy. Plan ten może zakładać różne drogi terapii. Jedną z możliwości dla dorosłych pacjentów może być aparat ortodontyczny stały, mocowany do zębów i pozostający tam przez cały okres leczenia. Istnieje wiele różnych typów aparatów stałych, w tym np. metalowe i ceramiczne.
Drugą opcją może być aparat ruchomy, który można wyjmować i zakładać w razie potrzeby – zazwyczaj mniej widoczny niż aparaty stałe, ale może być mniej skuteczny w niektórych przypadkach.
Zdarza się, że przed założeniem aparatu, może istnieć konieczność innego rodzaju leczenia – zachowawczego, endodontycznego lub chirurgicznego.

Przebieg leczenia

Przebieg leczenia za pomocą aparatu może trwać od 12 do 24 miesięcy albo dłużej – w zależności od stopnia komplikacji wady zgryzu. Podczas leczenia pacjent powinien regularnie odwiedzać ortodontę w celu regulacji aparatu (dotyczy aparatów stałych) i monitorowania postępów. Ważne jest, aby w tym czasie wyjątkowo starannie dbać o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby co najmniej dwa razy dziennie i używać nici dentystycznej.

Po zakończeniu leczenia, pacjent otrzyma aparat retencyjny, który pomoże utrzymać zęby w prawidłowej pozycji (również może być stały lub ruchomy). Także na tym etapie konieczne jest regularne odwiedzanie lekarza.

Na idealny uśmiech nigdy nie jest za późno, jeśli więc dojdziesz do wniosku, że czas na zmiany, to w dalszej części postaramy Ci się wyjaśnić, jak działa aparat ortodontyczny.

Jak działają aparaty ortodontyczne dla dorosłych?

Mamy różne rodzaje aparatów ortodontycznych stosowanych w leczeniu osób dorosłych. Efektem ich stosowania powinna być wyleczona wada zgryzu, ale ich wygląd, materiał, z którego zostały wykonane czy sposób, w jaki będziesz ich używać – mogą się różnić. Ogólnie mówiąc – ich działanie oparte jest na kontrolowanym wywieraniu nacisku i delikatnym popychaniu zębów w odpowiednim kierunku. W sytuacji, kiedy ząb jest poddawany naciskowi bocznemu, korzeń naciska na kość, która go zakotwicza. Z czasem siła ta powoduje “rozpuszczenie” kości, umożliwiając zębom migrację w pożądanym kierunku. W tym czasie, w pustej przestrzeni po przeciwnej stronie korzenia, następuje jej regeneracja. Takie leczenie wymaga czasu i pośpiech w jego przeprowadzaniu nie jest wskazany.

Rodzaje

Jeśli chodzi o aparaty dla dorosłych, mamy do dyspozycji kilka opcji. Każda ma swoje wady i zalety, a wybór zależy od celów, które chcemy osiągnąć, możliwości klinicznych, kosztów i osobistych preferencji.

Model stały metalowy

Aparat stały metalowy to klasyczny typ, który jest stosowany do korekcji wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku. Jest on zbudowany z mocnych i trwałych elementów metalowych, co czyni go najbardziej odpornym na uszkodzenia spośród wszystkich aparatów ortodontycznych. Model ten zbudowany jest z zamków, wykonanych z nierdzewnej stali, mocowanych do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. Kolejnym elementem są dostosowane indywidualnie łuki ortodontyczne wykonane z metalowego drutu, przechodzącego przez zamki i łączącego wszystkie zęby. Z kolei łuk do zamków mocują małe gumowe lub metalowe elementy, nazywane ligaturami.

Model stały ceramiczny

Aparat ceramiczny to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych aparatów metalowych. Wykonany jest z przezroczystego lub barwionego materiału ceramicznego, który mniej rzuca się w oczy i lepiej komponuje się z naturalnym kolorem zębów. Jego budowa jest podobna do modelu metalowego i jego elementem składowym również są zamki. Różnica polega na tym, że w tym przypadku są one wykonane z ceramiki i dostępne w różnych kolorach, aby dopasować je do odcienia zębów pacjenta. Podobnie łuki ortodontyczne są wykonane z przezroczystego lub białego metalu, przez co są mniej widoczne niż łuki metalowe w aparatach tradycyjnych. Zgodnie z tą zasadą dobiera się również ligatury.

Aligner – nakładki ortodontyczne

Alignery to przezroczyste nakładki ortodontyczne, które są stosowane do korekcji wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku, również u dorosłych. W niektórych przypadkach mogą być alternatywą dla tradycyjnych aparatów. Alignery są wykonane z cienkiego, elastycznego tworzywa sztucznego, dopasowanego indywidualnie do kształtu zębów pacjenta. W niektórych przypadkach alignery mogą posiadać małe wypustki lub zaczepy mocujące. Alignery również działają na zasadzie stopniowego przesuwania zębów do prawidłowej pozycji, poprzez wywieranie na nie odpowiedniego nacisku i remodelowanie kości otaczającej korzenie zębów. Ich zaletą jest niewątpliwie estetyka – są prawie niewidoczne, co czyni je dobrym wyborem dla pacjentów, którzy chcą dyskretnego leczenia ortodontycznego. Ponadto alignery są wygodne w noszeniu i nie powodują dyskomfortu takiego, jak aparaty stałe. Kolejnym atutem jest łatwość użytkowania – można je łatwo wyjąć i założyć, co ułatwia higienę jamy ustnej.
Alignery mają również swoje ograniczenia, jak chociażby to, że nie są skuteczne w leczeniu wszystkich wad zgryzu.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze aparatu ortodontycznego dla dorosłych?

Podczas wybierania aparatu ortodontycznego dla dorosłych, oprócz aspektu najważniejszego, czyli celów i możliwości klinicznych, bierze się pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich jest Twój budżet – aparaty mogą być drogie, dlatego ważne jest, aby wspólnie ustalić budżet jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Nie bez znaczenia jest również Twój styl życia. Niektóre rodzaje aparatów wymagają więcej pielęgnacji niż inne. Należy wybrać ten, który pasuje do Twoich możliwości w tym zakresie. Ważne są również Twoje preferencje estetyczne – niektóre rodzaje aparatów są bardziej widoczne niż inne. Należy wybrać model, z którego wyglądu jesteś zadowolony. Zawsze jednak należy mieć na uwadze, że w zależności od wady zgryzu może się zdarzyć, że będziesz potrzebować określonego rodzaju aparatu.

Konsultacja

Porozmawiaj z ortodontą o różnych typach aparatów ortodontycznych, aby pomógł Ci wybrać najlepszą opcję dla Twoich potrzeb.

Do lekarza również należy decyzja, czy w ogóle jesteś w tym momencie dobrym kandydatem do leczenia ortodontycznego. Wcale nie wiek, ale np. zły stan dziąseł albo zębów może stać się przeciwwskazaniem – na szczęście przeważnie przejściowym. Tak naprawdę jedynym właściwym sposobem kwalifikacji do leczenia ortodontycznego, jest dokładne zbadanie Twojego przypadku przez odpowiedniego lekarza.

Na koniec optymistyczne podsumowanie – jeśli myślisz, że jesteś już zbyt stary/stara na podjęcie leczenia ortodontycznego, to zapewne jesteś w błędzie, bo prawie nigdy nie jest za późno na aparat ortodontyczny.

Zostańmy w kontakcie
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48
zobacz numer

Zapisz się na nasz newsletter, a my raz w miesiącu dostarczymy porcję wiadomości.

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach ubrany w biały kitel 1