„Jak długo nosi się aparat na zęby?” to pytanie, które często można usłyszeć w gabinecie ortodontycznym. Zanim jednak na nie odpowiemy, zacznijmy od tego, jak właściwie wygląda proces leczenia ortodontycznego krok po kroku. Niezbędnym etapem, decydującym o tym, czy w konkretnym przypadku leczenie jest w ogóle wskazane i jak mniej więcej będzie wyglądało, jest konsultacja ortodontyczna.
Spis treści:
Konsultacja
Indywidualny plan leczenia
Przygotowanie do leczenia
Zakładanie aparatu
Wizyty kontrolne
Zakończenie leczenia
Czy można określić czas trwania leczenia?
Co ma na to wpływ?
Jak długo nosi się aparat na zęby? Dowiesz się podczas konsultacji
Zanim dowiesz się, jak długo będziesz nosić aparat na zęby, ortodonta przeprowadzi ogólny wywiad na temat stanu Twojego zdrowia, zorientuje się w Twojej historii stomatologicznej i wykona badanie jamy ustnej i zębów. Być może już na etapie tej wstępnej konsultacji zrobi zdjęcia i wstępnie omówi z Tobą dostępne opcje leczenia. To jest czas na zadawanie pytań, dotyczących terapii, a uzyskane odpowiedzi pomogą Ci podjąć optymalną decyzję dotyczącą kontynuowania procesu. Ortodonci współpracujący ze Smileline są bardzo dobrze przygotowani do komunikacji z pacjentem i zdają sobie sprawę, jak ważną decyzję stanowi podjęcie leczenia ortodontycznego. Możesz spodziewać się zatem szczerej i jasnej odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Otrzymasz także klarowne instrukcje dotyczące dalszych kroków.
Indywidualny plan leczenia
Jeżeli podejmiesz decyzję o podjęciu leczenia, wówczas nasz zespół przystępuje do przygotowania indywidualnego planu leczenia. Na jego podstawie, z Twoją pomocą, zostaną ustalone kolejne kroki, czyli zalecenia aktualizowane co kilka wizyt. Zalecenia te będą dostosowane nie tylko do stanu Twojego zgryzu, ale będą również uwzględniały Twoje preferencje dotyczące przebiegu leczenia, a tam, gdzie się da – metod, które będą Ci bardziej odpowiadały.
Przygotowanie do leczenia
Kolejnym etapem jest przygotowanie do leczenia. Często zdarza się, że przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczne może być wykonanie niektórych czynności, np. takich jak: wyleczenie ubytków, usunięcie kamienia nazębnego i osadu, wykonanie dodatkowych badań – tomografii komputerowej (TK) lub cefalometrii, wykonanie skanów jamy ustnej lub klasycznych wycisków.
Zakładanie aparatu
Kolejnym etapem jest zakładanie aparatu, jeśli aparat stały został wybrany jako optymalna metoda leczenia Twojego zgryzu. Są również inne metody leczenia, np. przezroczyste nakładki, o których zostaniesz poinformowany.
Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, a nasz lekarz ortodonta dobierze odpowiedni dla Ciebie w zależności od Twoich potrzeb i preferencji.
Jak już wspomnieliśmy aparaty ortodontyczne mogą być stałe (przyklejane do zębów) lub ruchome (wyjmowane i zakładane samodzielnie).
W przypadku zakładania modelu stałego, ortodonta może użyć specjalnych narzędzi do wytrawienia szkliwa zębów i przyklejenia zamków, a następnie przymocuje cienkie metalowe łuki do zamków, aby wymusić przemieszczanie się zębów.
Wizyty kontrolne
Teraz następuje czas regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie. Służą one sprawdzaniu postępów w leczeniu, dostosowaniu aparatu, wymianie łuków i innych elementów aparatu oraz monitorowaniu stanu zębów i dziąseł.
Zakończenie leczenia
Ostatni etap to oczywiście zakończenie leczenia – gdy Twoje zęby osiągną pożądane położenie, ortodonta zdejmie aparat. Następnie lekarz wyczyści Twoje zęby i może zalecić noszenie aparatu retencyjnego, aby utrzymać efekty leczenia.
Aparat retencyjny to urządzenie, które pomaga utrzymać zęby w prawidłowym położeniu po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Może być stały (przyklejany do wewnętrznej strony zębów) lub ruchomy (wyjmowany i zakładany samodzielnie). Często aparat retencyjny nosi się przez pewien czas po zakończeniu leczenia, zgodnie z zaleceniami ortodonty.
Czy można jasno stwierdzić, jak długo nosi się aparat na zęby?
Jak widzisz proces leczenia jest dosyć złożony i uzależniony od wielu czynników, dlatego odpowiedź na nasze pytanie „jak długo nosi się aparat na zęby” nie jest prosta. Czas ten jest bowiem indywidualny i uzależniony od wielu czynników, takich jak:
1) wiek pacjenta – kości młodszych pacjentów są bardziej podatne na modelowanie, dlatego leczenie może być krótsze,
2) nasilenie wady zgryzu – im poważniejsza wada zgryzu, tym dłużej może trwać leczenie,
3) rodzaj aparatu ortodontycznego – aparaty stałe zazwyczaj działają szybciej niż aparaty ruchome, co może skrócić czas leczenia,
4) współpraca pacjenta – dokładne przestrzeganie zaleceń ortodonty oraz regularne kontrole mogą przyspieszyć leczenie.
Można oszacować bardzo ogólnie, że czas noszenia aparatu ortodontycznego średnio wynosi od 12 do 36 miesięcy. Średni czas noszenia aparatów stałych wynosi od 18 do 24 miesięcy, a aparatów ruchomych od 12 do 36 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że to tylko średnie wartości. W niektórych przypadkach leczenie może trwać krócej lub dłużej.
Co ma wpływ na długość leczenia?
Dodatkowym czynnikiem, który może wpływać na czas noszenia aparatu ortodontycznego jest stan zdrowia pacjenta, ponieważ niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca lub osteoporoza, mogą spowolnić proces przemieszczania się zębów. Nie bez znaczenia są również nawyki pacjenta – na przykład, nawykowe zgrzytanie zębami może wydłużyć czas leczenia. Czasem niedoceniana przez pacjentów jest jakość higieny jamy ustnej – dbanie o nią podczas leczenia ortodontycznego jest niezbędne dla jego prawidłowego przebiegu.
Ważne dla sprawności przebiegu terapii są regularne konsultacje z ortodontą, monitorujące postępy i dostarczające aktualnych informacji o tym, jak długo będzie ono trwać.
W przypadku aparatów wyjmowanych oprócz ogólnego czasu noszenia, mamy jeszcze do czynienia z czasem noszenia w ciągu doby, który jest zależny od rodzaju aparatu i zaleceń ortodonty. Uogólniając, przyjmuje się, że aparaty czynnościowe należy nosić co najmniej 12 godzin na dobę, w tym najlepiej całą noc, ale w niektórych przypadkach ortodonta może zalecić noszenie aparatu również przez kilka godzin w ciągu dnia.
Z kolei aparaty retencyjne, które są noszone po zakończeniu leczenia aktywnego w celu utrzymania uzyskanych efektów, mogą być noszone przez kilka godzin w ciągu dnia, całą noc, lub tylko w nocy, albo stale – w zależności od zaleceń ortodonty.
Leczenie ortodontyczne, chociaż rozłożone w czasie i wymagające cierpliwości, jest długofalową inwestycją w Twoje zdrowie i wygląd. Chociaż może ono trwać kilkanaście miesięcy, a nawet parę lat, warto je podjąć ze względów nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych.