Dlaczego powinienem poddać się leczeniu ortodontycznemu?
Są dwa dobre powody: estetyka i funkcjonalność. Atrakcyjny uśmiech nie tylko zmienia sposób w jaki ludzie Cię postrzegają, ale także wzmacnia Twój własny wizerunek. Leczenie ortodontyczne pozwala również na lepsze funkcjonowanie zębów i ułatwia utrzymanie ich w czystości, co może poprawić ogólny stan zdrowia.
Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
Nigdy nie jesteś za stary, aby rozpocząć leczenie ortodontyczne, ale jeśli zaczniesz w młodszym wieku, Twoje problemy mogą być łatwiejsze do wyleczenia.
Jak rozpoznać potencjalny problem ze zgryzem?
Zęby wystające, stłoczone lub wyrzynające się ze swojej pozycji to wyraźne wskazania, że leczenie jest potrzebne. Mniej oczywistymi objawami są oddychanie przez usta, częste gryzienie policzka lub podniebienia, trudności z mówieniem i ssanie kciuka po 3-4 roku życia. Jeśli zęby nie “spotykają się” prawidłowo, gdy usta są zamknięte lub jeśli szczęki wydają dźwięki bądź przesuwają się podczas ruchu, może to również wskazywać na problem ortodontyczny.
Czy założenie aparatu jest bolesne? A co z jego noszeniem?
Noszenie aparatu ortodontycznego jest generalnie bezbolesne. Niektóre osoby odczuwają drobny ból lub dolegliwości w ciągu pierwszych kilku dni, gdy przyzwyczajają się do noszenia urządzenia; okresowe korekty mogą czasami powodować bolesność, chociaż zazwyczaj trwa to tylko przez krótki czas. W celu złagodzenia dyskomfortu można stosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, ale zwykle są one niepotrzebne.
Jak długo potrwa leczenie?
Jest to kwestia indywidualna, ale generalnie aktywny etap leczenia (czyli noszenie aparatu ortodontycznego), może trwać od 6 do 30 miesięcy. Następnie jest noszony retainer przez co najmniej kilka miesięcy.
Jak często będę przychodzić na spotkanie?
Zależy to od tego, co się robi i jak często trzeba być monitorowanym. Podczas aktywnego leczenia przychodzisz do gabinetu co 4–10 tygodni.