Jak potwierdzą zdjęcia z moich młodzieńczych lat, nigdy nie byłem osobą, która uśmiechała się na zawołanie. Jestem lepszy w wyrażaniu wewnętrznego uśmiechu, ale na zbyt wielu fotografiach wyglądam, jakbym wcale się nie cieszył. Niemniej jednak badania pokazują interesujące efekty związane z prostym uśmiechem.
Zanim przejdziemy do zaskakujących faktów, chcę od razu wyjaśnić jedną rzecz. Niektóre z tych badań porównują autentyczne uśmiechy z wymuszonymi uśmiechami. Jak odróżnić prawdziwy od fałszywego? Psychologowie odkryli, że określony zestaw ruchów twarzy wywołuje prawdziwy uśmiech. Te „prawdziwe” uśmiechy nazywane są uśmiechami Duchenne’a i angażują mięśnie wokół oczu.
Uśmiechanie się wiąże się z wieloma korzyściami z kilku powodów. Po pierwsze, uśmiech jest odbiciem szczęścia. Wiemy już z wielu badań, że szczęśliwsi ludzie doświadczają wielu pozytywnych wrażeń. Dlatego uśmiech wiąże się z korzyściami życiowymi, ponieważ dzieli pokój ze szczęściem. Po drugie, ludzie są traktowani inaczej, gdy się uśmiechają. Jedno z badań wykazało, że im częściej osoba uśmiechała się na zdjęciu, tym więcej odbiorców tego zdjęcia oczekiwało udanej interakcji z nią. Takie oczekiwania sprawiają, że ludzie traktują innych cieplej.
Uśmiech i zdrowie społeczne
Tak więc uśmiechanie się jest świetne… ale jakie dokładnie? Cóż, jak właśnie widzieliśmy, uśmiech sygnalizuje życzliwość i zachęca do pozytywnych interakcji. Ludzi bardziej przyciągają osoby, które wydają się szczęśliwe, nawet po kontrolowaniu postrzeganej atrakcyjności fizycznej.
W rezultacie ludzie skłonni do okazywania prawdziwego szczęścia prawdopodobnie będą cieszyć się wysokiej jakości relacjami społecznymi. Ten wzorzec pojawił się kilka razy w niektórych niezwykłych badaniach.
W jednym z nich zebrano kilka zdjęć z rocznika z małej uczelni żeńskiej w 1958 i 1960 roku . Wybredni badacze przeanalizowali zdjęcia pod kątem oznak prawdziwego uśmiechu. Następnie z osobami skontaktowano się, gdy miały około 27 lat – około 5 lat po wykonaniu zdjęć. Naukowcy odkryli, że im częściej te kobiety uśmiechały się na zdjęciach, tym większe prawdopodobieństwo, że po 5 latach wyszły za mąż.
Badacze skontaktowali się z tymi kobietami również znacznie później – kiedy miały około 52 lat. Wiele lat po zrobieniu fotografii! Jednak im więcej uśmiechu na zdjęciach z rocznika, tym więcej opinii mówiących o szczęśliwym małżeństwie.
W innym badaniu skontaktowano się z absolwentami uniwersytetów (mężczyznami i kobietami) i otrzymano odpowiedzi od prawie 500 byłych studentów. Podobnie jak w innym badaniu, przeanalizowali zdjęcia respondentów z rocznika pod kątem oznak prawdziwego uśmiechu. Jednak to badanie dotyczyło rozwodu. Znaleźli wiarygodny związek między intensywnością uśmiechu na zdjęciach z rocznika, a prawdopodobieństwem rozwodu w późniejszym życiu. Ludzie, którzy częściej się uśmiechali na zdjęciu, mieli mniejszą szansę na rozwód w późniejszym życiu.